والوان
ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

والوان :

 

مواد لازم :

پودر قند

1/2 پیمانه

خمیر ورقه ای

رجوع به بخش خمیر ورقه ای

شربت قوام آمده

4/1 پیمانه

انواع کرم

2 پیمانه

ترایفل

به میزان لازم

 

 

طرز تهیه :

خمیر ورقه ای را تهیه نموده در مرحله آخر آن را به قطر 1 سانتیمتر باز نموده و با قالب بزنید تعداد قالبهای زده شده باید زوج باشد . وسط نیمی از قالبها را با قالب کوچکتر سوراخ کنید ولی تکه قالب زده را از خمیر جدا نکنید زیرا بعنوان کلاهک مصرف می شود . سپس روی خمیر های کامل را با قلم موی خیس کمی مرطوب کرده در سینی شیرینی پزی قرار دهید سپس خمیر دوم را ( که وسط آن سوراخ است ) روی آن بگذارید . در صورتی که بخواهید روی شیرینی ها طلائی شود روی آنها را شربت قوام آمده یا پودر قند بمالید سینی را در فری که از یک ربع قبل با حرارت 400 درجه فارنهایت گرم نموده اید به مدت 10 دقیقه قرار دهید سپس بدون آنکه درب فر را باز کنید حرارت را تا 300 درجه کاهش دهید و مدت 25 الی 30 دقیقه دیگر بگذارید شیرینی ها در فر بمانند تا کاملاً بپزند وقتی زیر و روی شیرینی ها طلائی شد سینی را از فر بیرون آورده و شیرینی ها روی پنجره فلزی قرار دهید تا خنک شوند سپس کلاهک شیرینی را برداشته و داخل آن را با کرم یا خامه فرم گرفته پر کنید و بعد کلاهک را روی شیرینی قرار دهید و با ترایفل آن را تزئین کنید .

 


کلمات کلیدی:
نانهای خرمایی
ساعت ٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نانهای خرمایی :

 

 

مواد لازم(برای 8 نفر):


آرد سفید=2 لیوان و نصف
آرد ذرت=2/1 لیوان
پودر شکر=2/1 لیوان
کره =1 لیوان(نگهداری شده در حرارت اتاق)(227گرم)
وانیل=کمی
زرده تخم مرغ=1 عدد زده شده برای روی نانها
مواد لازم برای داخل نانها:
خرمای بدون هسته=1 لیوان
کره=1 قاشق غذاخوری
مغز گردوی نرم شده=2/1 لیوان

 

طرز تهیه خمیر:


1. آرد سفید+آرد ذرت+شکر+کره+وانیل را با مخلوط کن با هم مخلوط کرده تا وقتی مواد خوب با هم مخلوط شوند. اگر خمیر خشک بود به آن کمی شیر اضافه کنید.
2. کمی از خمیر به اندازه یک گردو بردارید و در دست گرد کنید سپس لای نانها را باز کرده از دایره های خرمایی بگذارید دوباره آنها را در دست گرد کنید. تمام نانها را به همین طریق درست کنید.
3. روی نانها با کارد چند خط ایجاد کرده سپس با یک برس روی آنها زرده تخم مرغ زده شده بکشید.
4. نانها را در سینی فر با فاصله از هم بچینید سپس سینی را در فری که از قبل گرم کرده اید با حرارت 350 درجه فارنهایت (180 درجه سانتیگراد) بگذارید تا وقتی سطح نانها طلایی رنگ شود.
طرز تهیه مواد داخل نانها:
1. کره را در ظرفی ذوب کرده سپس خرما را به آن اضافه کنید. خرما را با یک قاشق چوبی در ظرف له کرده و با کره مخلوط کنید.
2. گردوی نرم شده را به خرما اضافه کنید.
3. از مواد به اندازه یک گیلاس برداشته در دست گرد کنید و برای لای نانها کنار بگذارید.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان مغزدار
ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

 

نان مغزدار :

 

 

مواد لازم برای خمیر:

آرد=2 لیوان
کره=1 لیوان
پودر شکر=1 لیوان
مغز پسته خرد شده=2 لیوان
مواد لازم برای داخل نانها:
خرمای بدون هسته=نیم کیلو
کره=4 قاشق غذاخوری
مغز پسته نرم شده=2/1 لیوان

 

طرز تهیه:

1. کره را با پودر شکر خوب با همزن برقی هم می زنیم تا نرم و سفید رنگ شود.
2.آرد را به مواد اضافه کرده و مواد را با دست هم می زنیم تا خمیر صاف و یکدستی بدست آید.
3. به اندازه یک گردو از مواد برداشته و داخل آن را با مواد پر می کنیم و باز خمیر را در دست گرد می کنیم.
4. نانها را در مغز پسته خرد شده می غلتانیم تا تمام سطح نانها به پسته آغشته شود.
5. نانهای آماده شده را در قالبهای مافین می گذاریم.
6. نانها را در فر با حرارت 375 درجه فارنهایت به مدت 20 الی 25 دقیقه می پزیم تا وقتی رنگ نانها طلایی رنگ شود. سپس آنها را از فر خارج کرده می گذاریم خنک شوند.
طرز تهیه مواد داخل نانها:
1. کره را در ماهیتابه گرم کرده و خرما را به ان اضافه کرده با قاشق چوبی هم می زنیم و خرما را نرم می کنیم.
2. مغز پسته نرم شده را به مواد اضافه می کنیم. از مواد به اندازه های کوچک برداشته و در دست گرد می کنیم و برای لای نانها کنار می گذاریم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان لواش
ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان لواش :

 

 

 

مواد لازم:

آرد=500 گرم
مایه خمیر=8 گرم
نمک=1 قاشق چایخوری
شیر ولرم=170 میلی لیتر
آب ولرم=150 میلی لیتر
روغن مایع=70 گرم

 

طرز تهیه:

1. در ظرف مناسبی ،آرد الک شده،نمک و مایه خمیر را با قاشق مخلوط کنید. شیر،آب و روغن را بیفزایید وهم بزنید(نم را می توانید در آب حل کنید و بعد به مواد بیفزایید). سپس آن را 10 دقیقه با دست ورز دهید.
2. روی خمیر آرد بپاشید و با دستمال آن را بپوشانید. خمیر را در محل گرمی قرار دهید و حدود 30 تا 40 دقیقه به آن استراحت دهید.
3. پس از گذشت زمان استراحت،خمیر را یک دقیقه ورز دهید و به شکل گلوله های کوچکی به اندازه نارنگی به وزن 100 گرم چانه کنید.
4. چانه ها را در سینی بچینید و دوباره به آن 5 دقیقه استراحت دهید و روی آن را با دستمال بپوشانید. سپس هر چانه را با وردنه روی سطح آرد پاشی، نازک باز کنید.
5. ساج مخصوص ر ا بدون اینکه چرب کنید روی حرارت داغ کنید و خمیر لواش آماده را با دو دست از روی سطح آردپاشی شده جدا کنید و روی آن قرار دهید.
پس از اینکه یک طرف آن پخت برگردانید و طرف دیگر آن را بپزید .

 

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان گمشده
ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان گمشده :

 

 

 

مواد لازم:


نان سفید بریده شده=1 بسته
شیر=1 لیوان
شکر=100 گرم(2/1 لیوان)
وانیل=2/1 قاشق چایخوری
تخم مرغ=3 عدد
کره=200 تا 250 گرم

 

طرز تهیه:

شیر و شکر و وانیل را مخلوط کرده،می جوشانیم.تخم مرغها را در ظرفی می شکنیم،کمی نمک به آن اضافه کرده،خوب با تخم مرغ زنی هم می زنیم تا کاملا پف کند.کره را در تابه متوسطی ریخته،روی حرارت ملایم می گذاریم تا گرم شود.قطعات نان را در شیر می زنیم و دو طرف آن را با تخم مرغ آغشته کرده،در کره آب شده(که نباید خیلی داغ شود)می اندازیم و در لحظات اول به آن دست نمی زنیم.وقتی یک طرف نان برشته شد،آن را برمی گردانیم تا طرف دیگرش هم برشته شود.نانها را در صافی می گذاریم تا روغن اضافی آنها گرفته شود.وقتی سرد شد،کمی پودر قند روی آنها می پاشیم و با خامه سرو می کنیم. این نان را می توان با خامه یا انواع مرباها و مارمالادها مصرف کرد.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان گرده
ساعت ٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان گرده :

 

 

 

مواد لازم:

آرد نانوایی=4 پیمانه
نمک=به مقدار لازم
آب ولرم=به مقدار لازم
شکر=2 قاشق غذاخوری
خمیر مایه=1 قاشق چایخوری
روغن برای سرخ کردن=کمی

 

طرز تهیه:

آرد ،نمک،شکر و پودر خمیر ترش راباهم مخلوط کرده ودر کاسه گودی الک می کنیم آب ولرم راکم کم اضافه می کنیم و خمیر راچنگ می زنیم تاخمیر نسبتآ سفتی به دست بیاید سپس خمیر رابه مدت 5 دقیقه ورز می دهیم. خمیر رادرکاسه انداخته وروی ان رامی پوشانیم وبه مدت نیم ساعت درجای گرمی قرار می دهیم .خمیر راکمی ورز داده وچانه به اندازه یک تخم مرغ می گیریم روی تخته را آرد می پاشیم و باانگشتان دو دست چانه راپهن می کنیم کمی آرد روی چانه می پاشیم ووردنه می کشیم تا گرد وبه اندازه یک بشقاب کوچک شود تابه رااز قبل گرم می کنیم کمی روغن روی آن می ریزیم بطوریکه فقط تابه چرب شود نان راروی تابه می اندازیم حرارت را کم می کنیم یک طرف نان پف کرد نان رابر می گردانیم تا هردوطرف پخته شودسپس از روی تابه بر می داریم و مهیاوه با روغن می زنیم.
نکته: مهیاوه یک نوع سس مخصوص نان است که از ماهی همراه با نمک درست می شود و مخصوص شهرهای جنوب ایران می باشد .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان گردویی
ساعت ٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان گردویی :

 

 

 

مواد لازم:

آرد=350گرم
 پودرخمیرمایه=1قاشق سوپ خوری
 شیر= 2/1 لیوان
 تخم مرغ=2 عدد
کره نرم 50گرم
 شکر=3/1 پیمانه
 نمک=نوک قاشق چای خوری
مواد داخل نان:
کره=50 گرم
بیسکویت پودر شده=100گرم
مغز گردو=200گرم
 شکر=80گرم
 زرده تخم مرغ=1عدد
 آب پرتقال=2قاشق
 دارچین و رنده پوست پرتقال و کشمش

 

طرز تهیه:

شیر را ولرم کرده و خمیر مایه را با 1قاشق شکر به آن اضافه کرده و میگذاریم تا عمل آید.تخم مرغها را در ظرف ریخته و هم میزنیم سپس کره نرم شده و شیر عمل آمده وباقیمانده شکر را به آن اظافه کرده و هم می زنیم. آرد را کم کم اظافه می کنیم و با دست خمیر را ورز می دهیم (خمیر نباید به دست بچسبد)ومی گذاریم1ساعت در جای گرم استراحت کند.
بعد از استراحت نصف خمیر را با وردنه باز کرده و در ظرف مورد نظر پهن می کنیم سپس مواد داخل نان را با هم مخلوط کرده و روی خمیر پهن شده می ریزیم وخمیر باقی مانده را به صورت گیس باف روی مواد قرار می دهیم.
روی خمیر را مخلوط زرده و شیر میمالیم و در فر 180درجه سانتیگراد میگذاریم تا وقتیکه رویش طلایی شود .

 

منیع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان فانتزی
ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان فانتزی :

 

 

 

مواد لازم:


تخم مرغ=1 عدد
 شکر=1/2 پیمانه
روغن= 50 گرم
 مایه خمیر= 1 قاشق سوپخوری پر
نمک=نصف قاشق چایخوری
 آرد =حدود 5 پیمانه
آب ولرم= 1/2 پیمانه
 شیر= 1/2 پیمانه

 

طرز تهیه:

مایه خمیر را در نصف پیمانه آب ولرم و 1 قاشق شکر حل کرده می گذاریم پف کند و بعد از این که پف کرد شکر و تخم مرغ و روغن و نمک و شیر را به آن اضافه کرده کمی هم می زنیم
سپس چهار پیمانه آرد را ریخته و خوب چنگ می زنیم اگر خمیر به دست چسبید پیمانه آرد آخر را کم کم اضافه می کنیم خمیر در جای نسبتاگرم می گذاریم تا خمیر پف کرده بالا بیاید روی میز آرد پاشیده مقداری تز خمیر را روی میز پهن کرده خمیر را به قطر نیم سانت باز کرده و با بشقاب یک دایره می بریم و ته سینی را آرد پاشیده و خمیر را لیست می اندازیم از کرم آماده کمی رو خمیر می دهیم باید دقت کنیم وسط خمیر قرار بگیرد بطوری که خمیر دوم را روی آن می اندازیم بیرون نزند دایره دیگری به اندازه خمیر قبلی باز کرده و روی خمیر اول می اندازیم و روی خمیرهای قالب زده رو به اشکال مختلف قالب می زنیم و لیست حاوی نان ها را در جای گرم مثل رادیاتور یا روی فر روشن قرار می دهیم تا حجم نان ها 2 برابر شود بعد زرده تخم مرغ و شیر را با هم مخلوط کرده و روی نانن ها را زرین کرده داخل فر پنجره وسط حراررت 200 درجه سانتیگراد به مدت نیم ساعت قرار میدهیم
توجه طرز تهیه نان همبرگر هم مثل نان فانتزی با این تفاوت که نان همبرگر شکر ندارد و همچنین به نان همبرگر 5 گرم بهبود دهنده اضافه می کنند همین طور در داخل نان همبرگر کرم نمی گذارند.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان شیرمال ترکی
ساعت ٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان شیرمال ترکی :

 

 

 

مواد لازم:

آرد=6-5 فنجان
روغن=3/2 فنجان
زرده تخم مرغ=2 عدد
شیر=1 فنجان
شکر=3/2 فنجان
خمیر مایه=1 قاشق سوپخوری
نمک=1 قاشق چایخوری
آب ولرم=به مقدار کافی
زنجبیل در صورت تمایل=1 قاشق چایخوری
کنجد=3/1 فنجان
کره و شیر=کمی

 

طرز تهیه:

مایع خمیر و یک قاشق مرباخوری از شکر را در شیر گرم حل کرده و می گذاریم تا کاملاً پف کند. آرد را در ظرف بزرگی ریخته، روغن، شکر، زرده تخم مرغ و در صورت تمایل زنجبیل را هم به افزوده و آب را به تدریج به آن اضافه کرده و مخلوط را خوب به هم می زنیم، که خمیر به دست آمده نرم باشد. 5 یا 6 دقیقه خمیر را خوب ورز داده و آن را به 4 یا 6 قسمت مساوی تقسیم و گلوله، گلوله می کنیم. روی خمیر را می پوشانیم، تا جا بیفتد. سپس سینی فر را کمی چرب کرده و با وردنه هر یک از گلوله ها را به قطر یک و نیم سانتی متر پهن و به شکل بیضی در می آوریم. آن را در سینی فر قرار داده و با قالب گرد روی خمیر را نقش می دهیم. کنجد و زرده تخم مرغ را با یک قاشق مرباخوری مخلوط کرده و روی خمیر می مالیم. سینی را در وسط فر با حرارت 350 درجه گذاشته، تا نان پخته و طلایی شود. سپس سینی را از فر خارج کرده، نان را بگذارید کمی سرد شود، بعد روی آن کمی شیرمی پاشیم و کره می مالیم، که نان براق و نرم شود. نان ها را دو به دو از پشت به هم می چسبانیم و در داخل نایلون می گذاریم، تا خشک نشوند. این نوع نان بیشتر در استان خراسان متداول است .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان سیب زمینی با گردو و دارچین
ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان سیب زمینی با گردو و دارچین :

 

 

مواد لازم :

1 عدد ( 180 گرم)

سیب زمینی

یک دوم قاشق چای خوری

پودر دارچین

حدود 450 گرم

آرد سفید

یک قاشق مرباخوری

پودر خمیر ترش

50 گرم

گردوی خرد شده

300 میلی لیتر یا یک و یک چهارم لیوان

شیر گرم

 به اندازه لازم

نمک و فلفل

 

طرز تهیه :

 

سیب زمینی را با پوست بپزید. سپس پوست آن را  گرفته و رنده کنید. در ظرفی، آرد، دارچین، پودرخمیرترش،نمک و فلفل را مخلوط

 کنید. سپس سیب زمینی رنده شده را با بقیه مواد خشک و مغز گردو مخلوط کنید. وسط آرد را باز کرده، شیر را افزوده و خمیر را

به مدت 15 دقیقه ورز دهید. خمیر آماده شده را در ظرفی گذاشته، روی آن را با پارچه مرطوب بپوشانید و به مدت یک ساعت در

جای گرمی بگذارید تا حجم آن دو برابر شود. خمیر را دوباره ورز دهید، اگر چسبندگی داشت کمی آرد بیافزایید. سپس آن را در

قالبی با ظرفیت 900 گرم که از قبل چرب شده، قرار دهید. روی آن را با حوله پوشانده، دوباره در جای گرمی بگذارید تا حجم آن دو

برابر شود. فر را در حرارت 400 درجه فارنهایت یا 200 درجه سانتیگراد گرم کنید. نان را در طبقه وسط فر به مدت حدود 35 دقیقه

بپزید.

 

نکته تغدیه ای :

 

 این نان حاوی مواد آنتی اکسیدان است که از بروز سرطان ، پیش گیری می کند  .

 

منبع :    http://www.takkhal.net

 


کلمات کلیدی:
نان زنجبیلی
ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان زنجبیلی :

 

 

 

مواد لازم:

شکر=1 و نیم پیمانه
روغن=2 پیمانه
تخم مرغ=4 عدد
بیکینگ پودر=1 قاشق چایخوری
زنجبیل=به دلخواه
آرد=به اندازه ای که خمیر بدست نچسبد
زرده تخم مرغ=1 عدد
پودر پسته یا کنجد=به دلخواه

 

طرز تهیه:

1. شکر و روغن را خوب بزنید تا سفید شود.
2. تخم مرغ و بیکینگ پودر و زنجبیل را به مواد بالا اضافه کنید،آرد یا بیفزایید و مواد را دوباره بزنید. سپس خمیر را خوب ورز دهید و بگذارید نیم ساعت بماند.
3. خمیر را به قطر نیم سانت باز کرده و قالب بزنید.
4. زرده تخم مرغ را با چنگال بزنید و آن را با قلم موی مخصوص روی شیرینی بمالید. سپس در صورت تمایل پودر پسته یا کنجد را روی شیرینی بریزید .

 

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان ذرت ( آمریکایی )
ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان ذرت ( آمریکایی ) :

 

 

 

مواد لازم برای 6 نفر:

آرد ذرت=200 گرم
آرد گندم=140 گرم
کره=150 گرم
تخم مرغ=2 عدد
شیر=2 لیوان
شکر=100 گرم(4 قاشق سوپخوری)
پکینگ پادر=2 قاشق مرباخوری
نمک=بمقدار کم

 

طرز تهیه:

فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد گرم می کنیم.آرد ذرت و آرد گندم را با پکینگ پادر و کمی نمک مخلوط می کنیم.تخم مرغها را با شکر خوب بهم می زنیم و با شیر مخلوط می کنیم و داخل آرد می ریزیم. کره را آب کرده،داخل مایه می ریزیم و با همزن کاملا مخلوط می کنیم تا خمیر صاف و یکنواخت شود. قالب گود مستطیل شکلی را کمی چرب می کنیم،خمیر را در قالب ریخته،روی آن را می پوشانیم و می گذاریم 1 ساعت بماند.بعد قالب را روی پنجره وسط فر قرار می دهیم.نان پس از 30 تا 40 دقیقه بالا می آید و ترک خورده می پزد.وقتی کاملا سرد شد آنرا از قالب بیرون می آوریم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان خامه ای
ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان خامه ای :

 

 

 

مواد لازم:

آرد=200 گرم
تخم مرغ=4-5 عدد
روغن=2 قاشق سوپخوری
آب=یک و یک دوم فنجان
شکر=یک قاشق سوپخوری
وانیل=2/1 قاشق چایخوری
نمک=2/1 قاشق چایخوری
پودر قند=3/2 فنجان
خامه=250 گرم

 

 

طرز تهیه:

آب، نمک، شکر و روغن را در قابلمه کوچکی ریخته و آن را روی حرارت ملایم اجاق قرار می دهیم تا جوش بیاید. سپس آرد را یکدفعه در آب در حال جوش می ریزیم و با قاشق چوبی مرتب به هم می زنیم تا خمیر به صورت توپی در وسط ظرف قرار گیرد. بعد آن را از روی حرارت بر می داریم و خمیر را به دیواره ظرف می چسبانیم تا کمی خنک شود . خمیر را در ظرف بزرگتری ریخته و تخم مرغ ها را به تدریج اضافه می کنیم و خوب به هم می زنیم تا خمیر نرم و لطیفی به دست آید. سینی فر را چرب کرده و خمیر را در قیف ماسوره دار نسبتاً بزرگی می ریزیم و خمیر را به شکل گرد بزرگ یا کوچک در سینی قرار می دهیم و آن را در طبقه بالای پنجره فر با درجه حرارت 400 درجه به مدت 30- 25 دقیقه قرار می دهیم تا نان ها پف کرده و طلایی شوند. خامه را با وانیل و پودر قند آماده می کنیم و پس از خنک شدن نانها درون آنها را به وسیله قیف پر می کنیم. طرز تهیه:
آب، نمک، شکر و روغن را در قابلمه کوچکی ریخته و آن را روی حرارت ملایم اجاق قرار می دهیم تا جوش بیاید. سپس آرد را یکدفعه در آب در حال جوش می ریزیم و با قاشق چوبی مرتب به هم می زنیم تا خمیر به صورت توپی در وسط ظرف قرار گیرد. بعد آن را از روی حرارت بر می داریم و خمیر را به دیواره ظرف می چسبانیم تا کمی خنک شود . خمیر را در ظرف بزرگتری ریخته و تخم مرغ ها را به تدریج اضافه می کنیم و خوب به هم می زنیم تا خمیر نرم و لطیفی به دست آید. سینی فر را چرب کرده و خمیر را در قیف ماسوره دار نسبتاً بزرگی می ریزیم و خمیر را به شکل گرد بزرگ یا کوچک در سینی قرار می دهیم و آن را در طبقه بالای پنجره فر با درجه حرارت 400 درجه به مدت 30- 25 دقیقه قرار می دهیم تا نان ها پف کرده و طلایی شوند. خامه را با وانیل و پودر قند آماده می کنیم و پس از خنک شدن نانها درون آنها را به وسیله قیف پر می کنیم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان پنیری
ساعت ٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان پنیری :

 

 

 

مواد لازم:

آب=1لیوان
تخم مرغ=3عدد
آرد=3 لیوان
شیرخشک=2 قاشق غذاخوری
شکر=1 قاشق غذاخوری
پکینگ پودر=1 قاشق غذاخوری
خمیر فوری=1 قاشق غذاخوری
روغن=نصف لیوان
نمک=کمی
پنیرخامه ای=به مقدار لازم

 

طرز تهیه شیره:

1 لیوان شکر و 2 لیوان آب را درون قابلمه می ریزیم و روی اجاق گاز با حرارت ملایم می گذاریم تا شکر  در آب حل شود. سپس مواد را هم می زنیم تا وقتی که شکر قوام بیاید
طرز تهیه:
ابتدا تمام مواد را خوب با هم مخلوط می کنیم(آرد را در آخر اضاف می کنیم).
مواد مخلوط شده باید خمیر مانند باشد طوری که به دست نچسبد(اگر مواد بدست بچسبد باید کمی آرد به آن اضافه کنیم و در صورتی که مواد سفت بود هم کمی آب به آن اضافه می کنیم)
سپس خمیر بدست آمده را در جای گرمی به مدت 3-2 ساعت می گذاریم تا خمیر ور بیاید.
سپس از خمیر به اندازه گردویی برمیداریمو لای آن را کمی پنیر می گذاریم و خمیر را به صورت دایره گرد می کنیم طوری که روی پنیر پوشانده شود.
دایره های شیرینی را در ظرف فر که قبلا چرب کرده ایم با فاصله از هم می چینیم سپس ظرف را به مدت 20-15 دقیقه در فر می گذاریم تا شیرینی ها طلایی رنگ شوند.
سپس شیرینی ها را از فر خارج می کنیم و می گزاریم کمی سرد شود. بعد از اینکه سرد شد آنها را در شیره که از قبل آماده کرده ایم یا عسل می زنیم و در ظرف می چینیم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان پنجره ای
ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان پنجره ای :

 

 

 

مواد لازم:

آرد سفید=یک استکان معمولی(75 گرم)
نشاسته=یک استکان معمولی(75 گرم)
تخم مرغ=5 عدد
گلاب=3 تا 4 قاشق سوپخوری

 

طرز تهیه:

نشاسته را در ظرفی می ریزیم و گلاب را بتدریج داخل نشاسته می نماییم و بهم می زنیم تا نشاسته خمیر گردد ولی زیاد نباید شل شود بعد تخم مرغها را داخل نشاسته می شکنیم و بهم می زنیم و آرد را در آن می ریزیم و تمام مواد را مخلوط می کنیم و مایه را از صافی رد می کنیم. روغن فراوان را داغ می کنیم قالب مخصوص نان پنجره ای را در روغن می گذاریم تا گرم شود(نکته حساس در مورد این شیرینی میزان گرمی قالب است که باید نه زیاد داغ باشد و نه زیاد سرد  و این مشکل با تجربه ای اندک حل می شود)قالب را در مایه می زنیم به اندازه ای که مایه تا سر قالب برسد و روی قالب را نگیرد بعد قالب را بلافاصله داخل روغن می زنیم و آنرا تکان می دهیم تا نان از قالب جدا شود. حرارت را ملایم می کنیم یک طرف نان که کمی برشته شد بر می گردانیم تا طرف دیگر نیز برشته شود باید نانها خشک شود ولی رنگ آنها زیاد تغییر نکند بعد نانها را وارونه در صافی می چینیم تا روغن زیادی آن گرفته شود وقتی کاملا سرد شد دو طرف نان را کمی خاک قند که با کمی هل کوبیده مخلوط کرده ایم می پاشیم و در ظرفی می چینیم و روی آنرا کمی پسته چرخ کرده می ریزیم. نکته قابل توجه گاه نانها از قالب براحتی جدا نمی شود. علت زیاد نگاه داشتن قالب در روغن است که نان در قالب می پزد و جدا نمی شود باید یک لحظه قالب را در مایه نگاه داشت و فوری در روغن زده تکان داده تا نان در روغن بیفتد .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
نان بادامی
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

نان بادامی :

 

 

 

مواد لازم:


آرد=250 گرم
روغن جامد=150 گرم(و یا کره 200 گرم)
زرده تخم مرغ=1 عدد
پودر بادام=125 گرم
وانیل=4/1 قاشق مرباخوری
پودر قند=150 گرم
سفیده تخم مرغ=1 عدد

طرز تهیه:

روغن جامد،پودر قند،وانیل و زرده تخم مرغ را در کاسه ای بریزید و بزنید تا کرم لطیفی بدست آید؛آرد را روی مایه الک کنید و با قاشق هم بزنید سپس با دست مالش دهید تا به شکل خمیر درآید. پودر بادام را اضافه کنید و ورز دهید تا خمیری نرم و یکنواخت بدست آید. خمیر را در کیسه پلاستیکی بریزید و در آن را ببندید و بگذارید به مدت 4 تا 5 ساعت استراحت کند. سینی شیرینی پزی را چرب کنید. فر را با حرارت 180 درجه سانتیگراد روشن کنید. خمیر را با وردنه به ضخامت نیم سانتیمتر روی میز پهن کنید. با هر نوع قالب که دوست دارید خمیر را قالب بزنید و درون سینی شیرینی پزی بچینید. با قلم مو ،سفیده تخم مرغ را روی نانها بمالید و یک نیمه بادام روی آنها بگذارید(می توانید خلال بادام بگذارید)سینی شیرینی پزی را روی سومین طبقه از فر که 15 دقیقه قبل روشن کرده اید به مدت 15 دقیقه قرار دهید. پس از 15 دقیقه شیرینی ها را که طلایی شده اند از فر بیرون بیارید و پس از سرد شدن در ظرف بچینید.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
ناپلوئونی
ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

ناپلوئونی :

 

مواد لازم :

خمیر ورقه ای

به بخش خمیر ورقه ای رجوع شود

خامه فرم گرفته

2 پیمانه

پودر قند

1/2 پیمانه

انواع کرم

رجوع به بخش کرم

 

 

طرز تهیه :

خمیر ورقه ای را به قطر نیم سانتیمتر باز نموده به ابعاد 5 در 3 سانتیمتر برش بدهید و در سینی شیرینی پزی قرار داده با چاقو چند برش روی خمیر بزنید . و در سینی دیگری تکه های اضافی خمیر را قرار دهید . فر را از یک ربع قبل با حرکت 400 درجه فارنهایت روشن نموده و سینی را در طبقه وسط فر به مدت 10 دقیقه قرار دهید . پس از آن درجه حرارت فر را روی 300 درجه فارنهایت گذاشته و به مدت 15 دقیقه قرار بماند تا خمیر ناپلئونی پخته شود . سینی را از فر بیرون آورده بگذارید سرد شود و در سینی که اضافات خمیر قرار دارد باید رنگ آن تیره تر شود . سپس آن را با دست خرد کرده با پودر قند مخلوط کنید و برای تزئین روی شیرینی استفاده کنید . برای وسط شیرینی نیز می توانید از کرم پاتیسیر ، وانیلی ، دانمارکی (مطابق صفحه 66) و یا خامه زده شده استفاده کنید . روش کار بدین صورت است که یک تکه شیرینی را از وسط دو نیم کرده روی یک تکه آن کرم مورد نظر را گذاشته و تکه دیگری از شیرینی را روی آن قرار داده و مجدداً روی آن کرم ریخته و در آخر از مخلوط پودر قند و خرده های ناپلئونی برای روی شیرینی استفاده کنید .

 


کلمات کلیدی:
میکادو
ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

میکادو :

 

 

مواد لازم:


شکلات=200 گرم
پودر کاکائو=2 قاشق سوپخوری
شیر=4 قاشق سوپخوری
کره=150 گرم
وانیل=4/1 قاشق چایخوری
پودر شکر=3/1 پیمانه پر
پودر بادام=1 پیمانه
پودر بسکویت=1 پیمانه پر
نان میکادو=4 ورق

 

طرز تهیه:


1. شکلات،کاکائو و شیر را با هم مخلوط کنید و روی بخار آب جوش قرار داده تا ذوب شود. بعد بگذارید تا کمی خنک شود.
2. کره،پودر شکر و وانیل را با همزن برقی بزنید تا مایه صاف و یکدست و روشن شود.آنگاه مخلوط مخلوط شکلات ذوب شده را به آن بیفزایید و پس از مخلوط شدن،پودر بادام و پودر بسکویت را اضافه و مخلوط کنید.
3. کمی از مواد بدست آمده را روی نان میکادو بمالید و یک نان دیگر روی ان بگذارید و این کار را تکرار کنید و با دست روی نانها را کمی فشار دهید و در یخچال قرار دهید.
4. بعد از حدود یک ساعت،میکادو را برش بزنید.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
مربع های فندق و شکلات
ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

مربع های فندق و شکلات :

 

 

مواد لازم:


تخم مرغ=8 عدد
شکر=2 لیوان(500 گرم)
آرد=2 لیوان
پودر کاکائو=1 لیوان
کره=2 لیوان
فندق نرم شده=2/1 لیوان
وانیل=1 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه:


1-آرد و پودر کاکائو را مخلوط کرده کنار بگذارید.
2-کره را با شکر و وانیل مخلوط کرده و با همزن برقی خوب بزنید. سپس تخم مرغ ها را یکی یکی به آن اضافه کرده و هم بزنید.(باید پس از اضافه کردن هر تخم مرغ مخلوط را خوب هم بزنید)
3-فندق را به مواد اضافه کرده و هم بزنید تا فندق جذب مواد شود.
4-مخلوط آرد و پودر کاکائو را به مواد اضافه کرده و با همزن دستی هم بزنید.
5-سینی مستطیل شکلی به قطر(35-27 )سانتی را با کره چرب کرده و تمام سطح آن را پس از چرب کردن آرد بپاشید.
6-مواد را در قالب ریخته و در فری که از قبل گرم کرده اید با حرارت 180 درجه سانتیگراد به مدت 30 الی 45 دقیقه بپزید.
7-سینی را از فر خارج کرده و پس از سرد شدن کیک را به صورت مربع های متوسط برش دهید و در ظرف مخصوص شیرینی بچینید.

منبع: http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
مافین های مربایی
ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

مافین های مربایی :

 

 

 

مواد لازم:

آرد=2 لیوان(500 گرم)
بیکینگ پودر=1 و 2/1 قاشق مرباخوری
نمک=4/1 قاشق مرباخوری
تخم مرغ=2 عدد
شکر=2/1 لیوان
ماست=1 لیوان
کره=7 قاشق غذاخوری
وانیل=کمی
مربای توت فرنگی=به مقدار لازم

 

طرز تهیه:

1. قالب های مخصوص مافین را با کره چرب کرده و تمام سطح آن را کمی آرد می پاشیم تا مافین ها به قالب نچسبند.
2. آرد و بیکینگ پودر و نمک را در ظرفی با هم خوب مخلوط می کنیم.
3. در ظرف دیگری کره و تخم مرغ را با هم مخلوط کرده و خوب هم می زنیم(به مدت 2 دقیقه) سپس ماست و کره و وانیل را به مخلوط اضافه کرده و هم می زنیم.
4. مخلوط آرد را به آن اضافه کرده و خوب هم می زنیم تا مواد نرم و لطیفی بدست آید.
5. در تمام قالب های مافین یک قاشق غذاخوری از مواد می ریزیم.سپس روی آنها یک قاشق مرباخوری مربای توت فرنگی می ریزیم. و روی مربا را دوباره مواد ریخته بطوریکه تمام سطح مربا را بپوشاند ولی ظرف مافین ها سر خالی باشد تا بعد از پف کردن مافین ها سرریز نشوند.
6. قالب را به مدت 20 الی 30 دقیقه با حرارت 170 درجه سانتیگراد در فر می گذاریم تا مافین ها پف کنند و روی آنها طلایی رنگ شود.
7. ظرف را از فر خارج کرده و مافین ها را پس از ولرم شدن از قالب جدا می کنیم و در ظرف مخصوص می چینیم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
مافین گردویی
ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

مافین گردویی :

 

مواد لازم :

روغن مایع

1/3 پیمانه

آرد

3/4-1  پیمانه

شکر

2/3  پیمانه

تخم مرغ

1عدد

بیکینگ پودر

1/2-2  قاشق چایخوری

وانیل شکری

1/4  قاشق چایخوری

شیر

3/4 پیمانه

نمک

1/8  قاشق چایخوری

گردوی خرد شده

1/3 پیمانه

 

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 400 درجه فارنهایت گرم کنید . مواد خشک (آرد , شکر , بیکینگ پودر , وانیل شکری , نمک ) را الک نموده در یک کاسه بزرگ بریزید . شیر و روغن مایع و تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و وسط مواد خشک را گود نموده , مایعات را در آن بریزید و به دقت و به آرامی با یکدیگر مخلوط کنید . در آخر گردو را نیز اضافه نموده قالب های مافین را چرب نموده و کمی آرد بپاشید ,    هر قالب را مایه بریزید .ظرف های مافین را در سینی چیده و در طبقه وسط فر به مدت 15 الی 20 دقیقه قرار دهید تا پخته شود , از فر بیرون آورده بگذارید سرد شود سپس از قالب ها بیرون بیاورید و سرو نمائید .

 

 


کلمات کلیدی:
مادلن
ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

 

مادلن :

 

 

مواد لازم:


آرد سفید گندم=225 گرم(2 پیمانه)
شکر=175 گرم(1 پیمانه سرخالی)
کره=150 گرم
تخم مرغ=5 عدد
پکینگ پادر=1 قاشق مرباخوری
وانیل=2/1 قاشق چایخوری(یا کمی پوست لیموترش رنده شده)

 

 

طرز تهیه:

برای تهیه این شیرینی به قالبهای مخصوصی که عکس آن در زیر آمده احتیاج داریم.ابتدا قالب را چرب کرده،کمی آرد روی آن می پاشیم.تخم مرغها را در ظرفی می شکنیم،شکر و وانیل را در آن می ریزیم و با همزن برقی خوب مخلوط می کنیم،بطوریکه شکر کاملا حل شود و مایه غلیظ و کشدار گردد.بعد پکینگ پادر را به آن اضافه کرده،مخلوط می نماییم؛کره را کمی گرم می کنیم،بحدی که فقط نرم شود؛داخل مایه تخم مرغ می ریزیم؛باز هم می زنیم تا مایه صاف و یکنواخت شود و در آخر کار آرد را بتدریج داخل سایر مواد می ریزیم و مخلوط می کنیم.فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد گرم می نماییم.مایه را به یک اندازه در قالبهای آماده شده که قبلا چرب کرده و آرد پاشیده ایم ریخته،قالبها را در سینی فر می گذاریم.سینی را به مدت 20 تا 25 دقیقه روی پنجره فر قرار می دهیم.نانها باید پف کرده،کمی طلایی شوند.سینی را از فر خارج کرده،بعد از سرد شدن نانها را از قالب بیرون می آوریم.از قالب بزرگ خانه خانه مطابق شکل هم می توان استفاده نمود.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
لوز نارگیل
ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

لوز نارگیل :

 

 

 

مواد لازم:

شربت قوام آمده=4/1 پیمانه
پودر نارگیل=2 پیمانه
پودر پسته برای تزئین=به میزان لازم
مواد لازم برای تهیه شربت:
شکر=نصف پیمانه(75 گرم)
آب=4/1 پیمانه(50 گرم)

 

طرز تهیه:

شربت قوام آمده را تا زمان سرد شدن کنار بگذارید. سپس با همزن برقی آنقدر بزنید تا کاملاً سفید شود.
پودر نارگیل را به آن اضافه کنید تا چسبندگی آن گرفته شود و خمیری شکل شود.
سپس مایه ی آماده را در قالب چرب شده ی باقلوا پهن نموده و روی آن را با پودر پسته تزیین کنید و در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد.
سپس آن را به شکل لوزی برش دهید.

 

طرز تهیه شربت:

شکر و آب را بگذارید بجوشد تا قوام بیاید. در صورت دلخواه می‌توانید دو قاشق غذاخوری گلاب به شربت اضافه نمایید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
لگیمات های آفریقایی
ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

لگیمات های آفریقایی :

 

 

 

مواد لازم:

آرد=4 لیوان
شکر=4/3 لیوان
خمیر مایه=1 قاشق غذاخوری
نمک=کمی
شیر خشک=1 قاشق غذاخوری
آب=2 لیوان
روغن=4 لیوان برای سرخ کردن

 

طرز تهیه:

1-در ظرفی آرد،نمک و خمیرمایه را با هم مخلوط کنید.
2-آب را اضافه کرده و مخلوط را با یک قاشق چوبی خوب هم بزنید تا تمام مواد با هم خوب مخلوط شوند.
3-روی ظرف را با یک سینی بپوشانید و مواد را بگذارید یک شب کامل بماند.
4-در روز دوم،شکر و شیر خشک را به مواد اضافه کرده به مدت 2 دقیقه خوب هم بزنید.
5-روغن را در ماهیتابه ریخته روی حرارت ملایم بگذارید تا داغ شود. سپس از مواد با یک قاشق مرباخوری به اندازه یک گردو برداشته و در روغن بریزید تا خمیر پف کند و دایره مانند شود.تمام مواد را به این طریق درست می کنیم.
6-لگیمات ها را در صافی ریخته تا روغن آنها برود سپس آنها را در ظرف مخصوص شیرینی می چینیم.
منبع:ترجمه کتاب سفرة عامرة

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
لگیمات با ماست
ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

لگیمات با ماست :

 

 

 

مواد لازم:

ماست=یک لیوان و نصف
آرد سفید=یک لیوان و نصف
مایه خمیر فوری=یک قاشق غذاخوری
هل نرم شده=یک قاشق مرباخوری
زعفران=یک قاشق چایخوری
نشاسته=یک قاشق غذاخوری
نمک=یک قاشق چایخوری

 

طرز تهیه:

تمام مواد را با هم مخلوط می کنیم. خمیر بدست آمده را به مدت 3 ساعت در جای گرمی می گذاریم. داخل ماهیتابه نسوزی را روغن می ریزیم و روی گاز می گذاریم تا روغن کمی داغ شود. مواد را دوباره به هم می زنیم. سپس کمی از مواد را به اندازه یک گردو با قاشق یا دست بر میداریم و در روغن می ریزیم. بقیه مواد را به همین صورت درست می کنیم. دقت شود شیرینی ها را باید خوب در روغن زیر و رو کنیم تا طلایی رنگ شوند. پس از سرد شدن می توانیم روی آن کمی هل نرم شده بپاشیم.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
لقیمات
ساعت ۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

 

لقیمات :

 

 

مواد لازم:

 

آرد سفید=1 لیوان
تخم مرغ=1 عدد
آرد برنج=3 قاشق مرباخوری
پکینگ پودر=1 قاشق مرباخوری
مایه خمیر فوری=1 قاشق غذاخوری
ماست=1 قاشق غذاخوری
آب=به مقدار لازم

 

طرز تهیه:

ابتدا تخم مرغ را با ماست و خمیرفوری و آرد برنج و پکینگ پودر خوب مخلوط می کنیم. سپس آرد را می ریزیم و با دست خمیر را ورز می دهیم. در صورتی که خمیر سفت بود کمی آب هم به آن اضافه می کنیم تا خمیر رقیق شود(توجه شود که خمیر باید حتما مانند ماست رقیق باشد) .  خمیر را به مدت یکساعت در جای گرمی می گذاریم تا خمیر بالا بیاید. روغن را داخل ماهیتابه نسوزی می ریزیم. بعد مایه بدست آمده را با قاشق بر می داریم و در روغن داغ شده می ریزیم .خمیر در داخل ماهیتابه پف می کنید و به اندازه گردویی بزرگ می شود.باید شیرینی کمی طلایی رنگ شود. سپس بقیه مواد را به همین طریق درست می کنیم. بعد شیرینی ها را در شیره می زنیم تا شیرین شود.

 

طرز تهیه شیره:

1 لیوان شکر را با دو لیوان آب مخلوط می کنیم و کمی زعفران و گلاب را هم به آن اضافه می کنیم و روی گاز با حرارت ملایم می گذاریم تا جوش بیاید و مواد مثل عسل غلیظ شود. پس از سرد شدن شیرینی ها را در آن می زنیم.

(این شیرینی مخصوص ماه رمضان است)

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
گوش فیل
ساعت ۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

گوش فیل :

 

 

 

مواد لازم:

 آرد سفید گندم=500
گرم زرده تخم مرغ=2 عدد
شیر=1 لیوان
روغن آب کرده=4 قاشق سوپخوری(100 گرم)
پکینگ پادر=1 قاشق مرباخوری
نمک=کمی
روغن برای سرخ کردن=بحد کافی

 

طرز تهیه:

شیر و زرده تخم مرغ و پکینگ پادر را با نمک مخلوط کرده،هم می زنیم.روغن را به آن اضافه می کنیم و بعد آرد را کم کم ریخته،مخلوط می نماییم؛بدین ترتیب باید خمیر لطیفی تهیه شود که به دست نچسبد.اگر خمیر شل بود،کمی آرد اضافه می کنیم و اگر سفت شد کمی شیر با آن مخلوط می نمائیم.خمیر را خوب مالش می دهیم تا کاملا کش بیاید. روی خمیر را می پوشانیم،که 2 تا 3 ساعت بماند و خمیر ور بیاید.کمی آرد روی میز می پاشیم؛از خمیر گلوله کوچکی برمی داریم و با نورد خمیر را نازک باز می کنیم.بعد خمیر را دو لا تا می زنیم؛با دهانه استکان دایره هایی می بریم با کارد اشکالی نظیر مستطیل یا مربع می بریم.یک طرف دایره را کمی جمع می کنیم.روغن فراوان را داغ می کنیم،بحدی که روغن دود نکند و گوش فیلها را در روغن می اندازیم.باید نانها کاملا پف کند.یک طرف که برشته شد،آنرا برمی گردانیم تا طرف دیگر هم برشته شود.حرارت باید کمی ملایم باشد تا نانها نسوزد.بعد با کفگیر نانها را در صافی می ریزیم.وقتی گوش فیلها سرد شد دو طرف آنها را پودر قند می پاشیم؛می توان به پودر قند کمی هل کوبیده نرم اضافه کرد و کمی هم پسته چرخ کرده روی آنها پاشید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
گاتای شکلات
ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

گاتای شکلات :

 

 

مواد لازم :

تخم مرغ

5 عدد

پودر قند

175 گرم

آب جوش

2 قاشق بزرگ

خامه

300 میلی لیتر

پودر قند

1 قاشق سوپخوری

پودر قند الک شده

به مقدار لازم

دمای فر

180 درجه فارنهاید

طرز تهیه :

زرده و سفیده تخم مرغ ها را به دقت جدا می کنیم وارد شدن زرده تخم مرغ در سفیده مانع کف کردن سفیده شدهو در کیفیت

 شیرینی شما اقر می گذارد. زرده ها و پودر قند را مخلوط کرده با همزن برقی خوب می زنیم تا رنگ آن روشن شده و کرم لطیفی

 به دست آید.

شکلات ذوب شده را افزوده با همزن برقی کمی دیگر هم می زنیم سپس آب را اضافه می کنیم.

سفیده تخم مرغ را با همزن برقی می زنیم تا سفت و سفید شوند و اگر ظرف را برگردانیم نریزد آن را به آرامی به مخلوط زرده تخم

 مرغ  و پودر قند اضافه می کنیم و مایه گاتارا در دو قالب گرد به قطر 20 سانتی متر که آنها را قبلا چرب کرده و کف آنها را با کاغذ

 روغنی پوشانده ایم می ریزیم و به مدت 15 دقیقه الی 20 دقیقه در فر می پزیمو فررا باید از یک ربع قبل روشن کنیم تا کاملا داغ

 باشد پس از حدود 20 دقیقه شیرینی ها را از فر خارج کرده و می گذاریم در قالب سرد شوند.

خامه را در ظرفی ریخته آن را در درون ظرف بزرگتری مختوی یخ قرار می دهیم و با همزن برقی می زنیم وقتی کمی فرم گرفت

 پودر قند را اضافه می کنیم و دوباره می زنیم تا فرم بگیرد. از هم زدن بیش از اندازه خامه بپرهیزید زیرا تبدیل به کره خواهد شد.

گاتاها را از قالب خارج کنید . خامه را بر روی یکی از آنها ریخته دیگری را بر روی لایه خامه قرار دهیدسپس کمی پودر قند نرم را بر

 روی آن الک کنید.

 


کلمات کلیدی:
کیک ساده هلی
ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک ساده هلی :

 مواد لازم:

ثخم مرغ=3 عدد
بکینگ پودر =2ق چای خوری
آرد =6پیمانه
شیر=3پیمانه
شکر =3پیمانه
پودر هل=1ق چای خوری
روغن =2 پیمانه
قالب 15*15 یا همین حدود

 

طرز تهیه:

تخم مرغ هارا با هل و شکر و با همزن بهم می زنیدتا کرم رنگ شود سپس روغن ترجیحا مایع را اضافه می کنیدبه هم می زنید بعد شیر را اضافه کرده وهم میزنیم وپکینگ پودر وآرد را مخلوط کرده واز الک عبور میدهیم ومخلوط آرد را به مواد دیگر اضافه میکنیمو خوب هم زده تا یک دست شود. قالب راچرب کرده آرد میپاشیم مواد را داخل قالب ریخته وداخل فر که از قبل گرم شده قرار دهید(دمای 200یا 180 سانتیگراد و به مدت35 تا45 دقیقه )در فر را تامدت تعیین شده اصلا باز نکنید وگرنه پف کیک شما می خوابد روی کیک را می توانید پسته یا پودر نارگیل بریزید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک ساده برای تولد
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک ساده برای تولد :

 

 

 

مواد لازم:

آرد سفید تازه  =2 لیوان
روغن  =1 لیوان
شیر =1 لیوان
شکر =1 لیوان
تخم مرغ =3 عدد
بیکینگ پودر  =2 قاشق چایخوری

 

طرز تهیه :

اول آرد با بیکینگ پودر را یک بار الک می کنیم
شکر و تخم مرغ را در ظرفی با چنگال می زنیم تا خوب سفت وسفید شود
روغن و شیر، آرد و بیکینگ پودر را در آن می ریزیم وچند بار هم می زنیم قالب کیک را چرب می کنیم و کمی آرد کف و اطراف آن می پاشیم مایه کیک را در قالب میریزیم سپس فر را گرم کرده و به مذت نیم ساعت کیک را با حرارت 160 در آن قرار می دهیم .
وقتی کیک پخته و سرد شد آن را با خامه فرم گرفته تزیین می کنیم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک ساده اسفنجی
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک ساده اسفنجی :

 

 

 

 

مواد لازم:


آردوشیروشکروروغن مایع =از هر کدام 1 لیوان
تخم مرغ 3= عدد
وانیل =4/1 قاشق چایخوری
بکینگ پور 1= قاشق مربا خوری

 

طرز تهیه:


ابتدا تمام تخم مرغ ها را با وانیل خوب میزنیم و بعد شکر را اضافه می کنیم و آنقدر می زنیم تا حجم مایع 2 برابر شود بعد روغن را اضافه می کنیم و 1 دقیقه می زنیم سپس نیمی از شیر را که از قبل نیم گروم کرده ایم را اضافه کرده و کمی میزنیم و سپس نیمی از آرد را که قبلاً با بکینگ پور 3 با الک کرده ایم و باز میزنیم وقتی خوب مخلوط شد بقیه شیر و بعد از کمی هم زدن مابقی آرد را اضافه می کنیم و به مدت 45 دقیقه در طبقه وسط فر با حرارت 175 درجه سانتی گراد قرار می دهیم
.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک با رویه ی شکلاتی
ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک با رویه ی شکلاتی :

 

 

موادلازم برای تهیه کیک:


شکر=2پیمانه
کره=50گرم
روغن مایع=نصف پیمانه
تخم مرغ=4عدد
ماست=1پیمانه
هل=1قاشق چای خوری
وانیل=نصف قاشق چای خوری
بیکینگ پودر=1قاشق چای خوری
آرد=2پیمانه
طرزتهیه کیک:
شکررا باکره ی ذوب شده وروغن مخلوط کرده تا یک دست شود(در صورت کم بودن روغن مقداری روغن به آن اضافه کنید)سپس ماست وتخم مرغ هاراروی مواد ریخته وهم بزنید تا مایعی کرم رنگ ویک دست به دست آید سپس هل ووانیل را اضافه کرده وهم بزنید وبیکینگ پودر وآردرابا هم الک کرده وبه مواد اضافه کنیدوهم بزنید(درصورت کم بودن آرد مقداری آرد اضافه کنید تا مخلوط یک دست وخیلی شل نباشد)سپس کف ودیواره ی قالب موردنظرراچرب کرده وسپس در فر قرار داده تاداغ شودوپس از چنددقیقه آنراازفرخارج کرده ومقداری آرد بپاشید(در صورت تفلن نبودن قالب)سپس مواد را به صورت یک دست در قالب ریخته ودر فر که از قبل گرم شده است بگذارید(دمای فر زیاد نباشد)هنگامی که بوی کیک در آمد چوب کبریتی را درآن فرو کنیدتامطمئن شویدکه پخته است سپس فر راخاموش کرده وبگذاریدخنک شود سپس کیک رادر ظرف موردنظربگذاریدورویه شکلاتی راروی آن بریزید

 

موادلازم برای رویه شکلاتی:


خامه:400 گرم
کره:50گرم
پودرقند:1استکان
پودرکاکائو:1قاشق غذا خوری
طرزتهیه:
کره رابیرون گذاشته تابه دمای محیط برسد(اگر می خواهیدبهتر شود کره برای مدتی روی بخارآب قرار داده تامقداری آب شود) سپس خامه رااضافه کرده وهم بزنید تا یک دست شود سپس پودرقندوپودر کاکائو را اضافه کرده وهم بزنید تایک دست شود (در صورتی که می خواهیدشیرین تر باشد پودرقند بیشتری اضافه کنید)(اگرپودر کاکائواضافه نکنیدرویه خامه ای خواهید داشت که برای تزئین می توانید از هردواستفاده کنید)(اگر رویه شل شدآنرادر یخچال بگذاریدواگر سفت شد مدتی آن راروی بخارآب بگذارید)سپس بارویه شکلاتی وخامه ای کیک راترئین کنید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک یزدی
ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک یزدی :

 

مواد خمیر کیک :

شربت قوام آمده

1 قاشق سوپخوری

پودر بسته برای تزئین

به مقدار لازم

نمک میوه

1/8  قاشق چایخوری

جوش شیرین

1 قاشق چایخوری

بیکینگ پودر

1 قاشق چایخوری

شکر

1 پیمانه

تخم مرغ

4 عدد

پودر بسته برای تزئین

 

شیر

2/3 پیمانه

هل کوبیده

1/4  قاشق چایخوری

آرد

1/2-2  پیمانه

روغن

2/3  پیمانه

 

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نموده , تخم مرغ ها را با همزن برقی خوب بزنید تا پف کند . سپس شکر را اضافه نمائید و بزنید تا حجم آن دو برابر شود و بیکینگ پودر , جوش شیرین و نمک میوه را اضافه نموده روغن آب کرده را داخل تخم مرغ ها نموده و هم بزنید . آرد , هل , شیر و شربت قوام آمده را کم کم داخل نمائید و مخلوط نموده توجه داشته باشید که تمام مایه را باید خیلی آرام با قاشق چوبی یا لیسک به هم زد تا پف آن نخوابد سپس کف و دیوارة قالبهای کوچک را چرب نموده و کمی آرد بپاشید , یا کاغذ مخصوص کیک را در آن گذاشته و روی آن را چرب نموده وبه اندازه 3/2 ظرفیت قالب با قاشق با قاشق سوپخوری مایه کیک را در آن بریزید یا مایه را در قیف ریخته و به وسیلة قیف داخل قالب بریزید و روی آن ها را پودر پسته ریخته و سپس قالب ها را در سینی چیده و در طبقه وسط فر به مدت 20 دقیقه می گذاریم بماند تا پخته شود .

 


کلمات کلیدی:
کیک هویچ و گردو
ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک هویچ و گردو  :

 

مواد لازم :

وانیل شکری

1/4 قاشق چایخوری

کره

1 پیمانه سرخای

شکر

1/2-1 پیمانه

تخم مرغ

3 عدد

ماست شل

1 پیمانه سرخالی

آرد

1/2-2  پیمانه

بیکینگ پودر

1/2  قاشق چایخوری

جوش شیرین

1/4-1  قاشق چایخوری

جوزهندی

1/2  قاشق چایخوری

نمک

1/8  قاشق چایخوری

گردو خرد شده

1/3 پیمانه

هویج رنده شده

1 پیمانه

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نمائید . کره و شکر را با همزن برقی بزنید تا بصورت کرم در آید , تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه نموده و بعد از هر تخم مرغ یک دقیقه با همزن بزنید . بعد وانیل شکری ار اضافه کنیدو ماست شل را به تدریج اضافه نموده بعد مواد خشک را با یکدیگر مخلوط نمائید و خیلی آرام به هم بزنید در حدی که مواد مخلوط شود .بعد گردو و هویج رنده شده را به مایه اضافه کنید . کف قالب گرد به قطر 30 سانتی متر را چب کنید کمی آرد بپاشید مایه کیک را در قالب ریخته , سپس قالب را در طبقه وسط و به مدت 45 دقیقه قرار دهید .

 

 


کلمات کلیدی:
کیک هل پرتقال
ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک هل پرتقال :

 

 

 

مواد لازم:

 

آرد کیک الک شده= 2.5 پیمانه
بیکینگ پودرالک شده باآرد= 2قاشق مرباخوری سرصاف
شکر= 1.5 پیمانه
شیر= 1 پیمانه
روغن مایع= 1 پیمانه
تخم مرغ= 3 عدد
دانه هل سبز(پودرشده)= 4 عدد
پودر وانیل= 1 قاشق چایخوری
رنده پوست 1 عدد پرتقال ( رنده ریز)
برای تزیین کیک : در صورت تمایل مقداری عسل و گردوی خرد شده

 

 

طرز تهیه:

در ظرف گودی تخم مرغها(زرده و سفیده باهم) و شکر را با همزن برقی بمدت 5 دقیقه با سرعت زیاد هم میزنیم تا مواد بصورت کرم در آید . در حین مخلوط کردن در دقیقه های آخر پودر هل و رنده پوست پرتقال و وانیل را نیز اضافه نمایید تا با تخم مرغ و شکر مخلوط گردد سپس 1 لیوان روغن مایع را اضافه کرده و با همزن بمدت 1 دقیقه مواد را خوب مخلوط نمایید پس از آن سرعت همزن را کمتر کرده و 1 لیوان شیر را اضافه نموده و بمدت 1 دقیقه دیگر بهم زدن ادامه دهید .

 

سپس همزن را خاموش کرده و مخلوط الک شده آرد و بیکینگ پودر را به مواد اضافه و با همزن خاموش مواد راکمی مخلوط کرده و سپس همزن را روشن کرده و برای چند لحظه آنرا با همزن مخلوط مینماییم.(تا پف کیک از بین نرود)
سپس مواد را درون قالبی که از قبل آن را کاملا چرب کرده و آرد پاشیده اید ریخته و در داخل فر که از قبل بمدت 10 دقیقه با درجه حرات 180 درجه سانتیگراد گرم شده در پنجره وسط گذاشته و بمدت 1 ساعت بپزید. سپس قالب را از فر خارج کرده وکنار میگذاریم تا کمی سرد شود سپس کیک را از قالب جدا کرده و در صورت تمایل برای تزیین آن مقداری عسل روی کیک مالیده و با گردوی خرد شده روی آنرا می پوشانیم .

 

 

تذکر1 : ( به جای یک لیوان شیر می توان از 1 لیوان ماست که کمی رقیق شده باشد /و یا همچنین 1 لیوان آب پرتقال / و یا 1 لیوان مخلوط شیر و آب پرتقال استفاده نمود)

 

تذکر 2 : در ضمن قالبهایی که گرد و شیار دار هستند و وسط آنها خالی است برای این کیک بسیار مناسب میباشد .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک های قالبی
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک های قالبی :

 

 

 

مواد لازم:

تخم مرغ=4 عدد
آرد=3 لیوان
شکر=2 لیوان
شیر=1 لیوان
روغن نباتی=1 لیوان
وانیل=1 قاشق غذاخوری
پکینگ پودر=1 قاشق غذاخوری
نارگیل=1 لیوان
کشمش=1 لیوان
قالب های کوچک مخصوص کیک

 

طرز تهیه:

1. تخم مرغ ها را با شکر و وانیل خوب هم می زنیم.
2. روغن و شیر را به آن اضافه کرده و هم می زنیم تا مایه نرم شود.
3. آرد و پکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و کم کم به مواد اضافه کرده و با همزن دستی به آرامی هم می زنیم.
4. قالب ها را چرب کرده،یا از کاغذ روغنی مخصوص برای داخل قالب استفاده می کنیم.
5. نارگیل و کمی کشمش در قالب ها ریخته و روی آنها را تا نصف قالب از مواد پر می کنیم(می توانیم نارگیل و کشمش را با مایه کیک نیز مخلوط کنیم)
6. قالب ها را در ظرف مخصوص فر می چینیم و سپس سینی را در فر به مدت 20 الی 30 دقیقه با حرارت 170 درجه سانتیگراد می گذاریم تا کیک ها پف کنند و روی آن نیز طلایی رنگ شود.(بهتر است ابتدا شیرینی ها را به مدت 20 دقیقه با حرارت پایین و سپس 10 دقیقه با حرارت بالا بپزیم تا پف بیشتری کنند)

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک نیدو با بسکویت
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک نیدو با بسکویت :

 

 

مواد لازم:


شیر خشک نیدو=3 لیوان
خامه میهن=3 پاکت
کره=200 گرم
شکر=1 لیوان
تخم مرغ=4 عدد
بیکینگ پودر=2 قاشق مرباخوری
وانیل=کمی
بسکویت ساده پتی پور=به مقدار لازم

 

طرز تهیه:


1.
شیر را در ماهیتابه روی حرارت ملایم تفت دهید تا رنگ آن ای شود.باید در حین تفت دادن آن را مرتب هم بزنید تا شیر نسوزد.
2.
کره را ذوب کرده با تخم مرغ و وانیل بزنید. سپس شکر را به آن اضافه کرده و با همزن برقی بزنید. خامه را به مواد اضافه کرده هم بزنید.
3.
در آخر شیر تفت داده شده را به مواد اضافه کرده خوب بزنید.
4.
نصف مواد را در ظرف پیرکس مستطیل شکلی ریخته و روی مواد را بسکویت ساده بچینید. سپس بقیه مواد را روی بسکویت ها ریخته با قاشق روی مواد را صاف کنید.
5.
ظرف را به مدت 30 الی 45 دقیقه در فر قرار داده تا کیک بپزد.
6.
ظرف را از فر خارج کرده کنار بگذارید تا خنک شود. روی آن را با پودر پسته و نارگیل تزئین کرده و برش دهید.
7.
برش های کیک را در کاغذهای کوچک کاپ کیک بگذارید.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک نارگیلی با شیر عسل
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک نارگیلی با شیر عسل :

 

 

 

مواد لازم:


شکر=2/1 پیمانه
روغن=2/1 پیمانه
تخم مرغ=2 عدد
وانیل=1 قاشق مرباخوری
ماست=1 پیمانه
پکینگ پودر=2 قاشق غذاخوری
آرد=1 پیمانه
مواد لازم برای تزئین:
شیر عسل نستله(حلیب مکثف محلی)=1 قوطی کوچک
پودر نارگیل=نصف لیوان

 

طرز تهیه:


1. شکر و روغن و تخم مرغ و وانیل را با همزن برقی خوب هم می زنیم. سپس آرد و پکینگ پودر و ماست را به آن اضافه کرده و هم می زنیم.
2. ظرف مخصوص کیک مستطیل شکلی را چرب کرده و کمی آرد می پاشیم و مواد بدست آمده را در ظرف ریخته و در فر می گذاریم تا بمدت 45 دقیقه با حرارت 170 درجه سانتیگراد بپزد و روی آن طلایی رنگ شود.
3. کیک را از فر خارج کرده و می گذاریم کمی خنک شود. سپس آن را در ظرف مستطیل شکلی برمی گردانیم.
4. روی کیک را نارگیل می پاشیم و سپس روی نارگیل را شیرعسل می ریزیم بطوریکه تمام سطح کیک را بپوشاند. ظرف کیک را در یخچال می گذاریم تا خنک شود.
5. برای صرف کیک آن را به صورت مربع های کوچک می بریم.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک نارگیلی
ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک نارگیلی :

 

 

 

مواد لازم:

 

آرد=1و نصف لیوان
شکر=1 لیوان
شیر خشک=شش قاشق غذاخوری
آب=1 لیوان
تخم مرغ=3 عدد
روغن=نصف لیوان
وانیل=1 قاشق مرباخوری
پکینگ پودر=2 قاشق غذاخوری
نارگیل=نصف لیوان

 

 

طرز تهیه:

1. روغن و شکر را خوب مخلوط می کنیم. سپس تخم مرغ و شیر را به آن اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم.
2. آب و وانیل و سپس نارگیل را به آن اضافه میکنیم و خوب با هم مخلوط می کنیم.
3. در آخر آرد را با پکینگ پودر به مواد اضافه می کنیم و کمی هم می زنیم.
4. ظرف کیک مستطیل شکلی را بر می داریم و آن راچرب می کنیم و کمی آرد روی آن می پاشم.
5. مواد را داخل ظرف کیک می ریزیم.
6. طرف کیک را در فر که قبلا گرم کرده ایم به مدت 1 ساعت با درجه حرارت 160 درجه سانتیگراد می گذاریم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک موز و گردو
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک موز و گردو :

 

 

 

مواد لازم:

کره یا مارگارین=150 گرم
شکر=160 گرم
تخم مرغ=3 عدد
موز=3 یا 4 عدد
آرد=350 گرم
بیکینگ پودر=3 قاشق چایخوری
نمک=4/1 قاشق چایخوری
گردوی خرد شده=100 گرم
وانیل=نصف قاشق چایخوری
شیر=نصف فنجان

 

طرز تهیه:

1. قالب را چرب کنید و کمی آرد بپاشید.
2. فر را با دمای 170 درجه سانتیگراد گرم کنید. کره یا مارگارین را بزنید تا پف کند و بتدریج شکر را به آن بیفزایید. سپس یکی یکی تخم مرغ ها را اضافه کنید و به زدن ادامه دهید.
3. موز را با پشت چنگال له کرده یا از الک رد کنید. پوره مز را به مایه قبلی اضافه کنید.
4. آرد را همراه با بیکینگ پودر الک کنید. سپس با نمک،گردوی خرد شده و وانیل را به مایه همراه موز اضافه کنید و به تناوب شیر را بیفزایید و مخلوط کنید.
5. خمیر را داخل قالب بریزید و در طبقه دوم فر 50 دقیقه بپزید.
روی آن را با پودر قند و خامه تزئین کنید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک موز
ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک موز :

 

مواد لازم :

شکر

1 پیمانه

رنده پوست لیمو

1 قاشق سوپخوری

لیمو ترش

1 عدد

رنده پوست لیمو

1/4-1  پیمانه

کره

2 عدد

بیکینگ پودر

2 قاشق چایخوری

آرد

2 پیمانه

نمک

1/4  قاشق چایخوری

موز بزرگ

3 عدد

خامه زده شده

1/3-2  پیمانه

وانیل شکری

1/4 قاشق چایخوری

 

مواد لازم رویه کیک :

خامة زده شده

1 پیمانه

وانیل شکری

1/4 قاشق چایخوری

مغز پسته خرد شده

2 قاشق سوپخوری

 

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نموده . برای تهیه خمیر کیک , کره را روی حرارت ذوب کرده و بگذارید خنک شود . لیمو را شسته آب آن را گرفته  . تخم مرغ ها را با شکر و نمک با همزن برقی بزنید تا بصورت کف در آید و حجم آن دو برابر شود . رندة پوست لیمو , آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کنید و بتدریج به تخم مرغ ها اضافه کنید و به آرامی مخلوط کنید و سپس کره ذوب شده را کم کم به مواد بیفزائید و آرام مخلوط کنید تا مواد یکدست شود. در قالب گرد به قطر 25 سانتی متر که قبلاً کف آن را چرب کرده اید , خمیر راریخته و در طبقة وسط فر به مدتت 55 الی 60 دقیقه بپزید . کیک را از قالب خارج نمائید و روی پنجره فلزی بگذارید خنک شود . 2 عدد از موزها را پوست بگیرید , خرد کنید و به مدت 15 دقیقه درون آب لیمو قرار دهید . سپس در آبکش ریخته ولی آب لیمو را کناری بگذارید خامه را با وانیل شکری با همزن برقی بزنید تا سفت شود و به  3/2پیمانه خامه , موزها را اضافه کنید .  خمیر کیک را به 2 لایه تقسیم کنید . هر لایه را به اب لیمو آغشته نمائید . روی سطح اولیه کیک را مخلوط خامه و موز بزنید و لایه دوم را روی آن قرار دهید . سپس روی لایه دوم را به باقی مانده خامه آغشته کنید و کناره های کیک را نیز به خامه آغشته کنید . موز سوم را پوست گرفته و ورقه ورقه کنید . 1 پیمانه خامه را با وانیل شکری با همزن برقی بزنید و گل هایی از خامه تهیه نموده و روی سطح کیک قرار داده روی هر یک را ورقی از موز بگذارید و با پسته خرد شده تزئین نمائید .

 


کلمات کلیدی:
کیک مکزیکی
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک مکزیکی :

 

 

 

مواد لازم:

تخم مرغ=6 عدد
آرد سفید=6 قاشق سوپخوری(150 گرم)
شکر=6 قاشق سوپخوری(150 گرم)
پودر کاکائو=2 قاشق سوپخوری
پکینگ پادر=دو قاشق مرباخوری
کرم پاتیسیر یا مارمالاد زردآلو=5/1 لیوان
شکلات مایع=150 تا 200 گرم
کرم رویال=2/1 پیمانه

 

طرز تهیه:

قالب گرد متناسب با مایه را چرب کرده زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا می کنیم.زرده را با شکر می زنیم تا کاملا سفید و سفت شود.کاکائو را با زرده مخلوط کرده باز هم کمی می زنیم بعد پکینگ پادر را اضافه می کنیم و سفیده را جداگانه آنقدر می زنیم تا سفت شود بطوریکه از تخم مرغ زنی نریزد،بعد زرده و سفیده را مخلوط کرده آرد را می ریزیم و بهم می زنیم تا تمام مواد مخلوط شوند.مایه را در قالب می ریزیم و قالب را روی اولین پنجره فری که قبلا گرم کرده ایم به طرف پایین می گذاریم و حرارت را 350 درجه فارنهایت می کنیم و یکساعت می گذاریم کیک در فر بماند تا کاملا پخته شود،بعد قالب را از فر بیرون می آوریم و می گذاریم سرد شود با کارد کیک را از قالب جدا می نماییم و خارج می کنیم و کیک را از ارتفاع به شکل دو تا سه دایره می بریم و روی هر قطعه را کرم پاتیسیر یا مارمالاد زردآلو می مالیم و قطعات کیک را روی هم قرار می دهیم و شکلات مایع را با کارد یا قاشق روی کیک می کشیم تا تمام سطح کیک را بپوشاند و با لبه کارد روی آن را صاف می کنیم و با کرم رویال خطوط افقی منظم رسم می کنیم و خطوط دیگری که خطوط اول را قطع کند با کارد روی آن می کشیم.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک مرمر
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک مرمر :

 

مواد لازم :

آرد

3/4-3 پیمانه

شکر

1/3-1  پیمانه

تخم مرغ

4 عدد

شیر

2 قاشق سوپخوری

نشاسته

1پیمانه و 2 قاشق سوپخوری

بیکینگ پودر

1/2-2  قاشق چایخوری

شکر

1/3  پیمانه

پودر کاکائو

3/4 پیمانه

شیر

5 قاشق سوپخوری

وانیل شکری

1/4  قاشق چایخوری

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نمائید . از کره , شکر , تخم مرغ ها , شیر , آرد , نشاسته و بیکینگ پودر خمیر آماده کنید . طبق دستور اصلی خمیر کیک در صفحه 7 با این تفاوت که در اینجا بجای آرد کامل از آرد و نشاسته استفاده می کنیم . کف یک قالب کیک را چرب نموده و نصف خمیر را در آن پخش کنید , بقیه خمیر را با شکر , پودر کاکائو و شیر مخلوط کنید وخمیر شکلاتی را روی خمیر ساده بریزید , با قاشق چند دفعه در خمیر بگردید (طبق عکس کوچک ) . کیک را در طبقه وسط فر به مدت 55 الی 60 دقیقه بپزید , سپس کیک را از قالب خارج کنید و روی آن پودر قند بریزید .

 


کلمات کلیدی:
کیک ماست
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک ماست :

 

 

 

مواد لازم:

تخم مرغ=5 تا 6 عدد(بستگی به ریزی و درشتی تخم مرغ دارد)
آرد سفید نرم=2 لیوان معمولی(300 گرم)
ماست شیرین غلیظ=1 لیوان معمولی
شکر=1 لیوان معمولی(250 گرم)
کره=200 گرم یا 150 گرم روغن جامد
پکینگ پادر=3 قاشق مرباخوری
وانیل=1 قاشق چایخوری
گردوی خرد شده=1 فنجان(100 گرم) بدون گردو هم می توان این کیک را تهیه نمود

 

طرز تهیه:

قالب گرد یا مستطیل شکلی را چرب کرده،کف و اطراف آن را آرد می پاشیم. فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت و یا 175 درجه سانتیگراد گرم می نماییم. کره یا روغن را کمی گرم می کنیم تا نرم شود. بعد کره را با همزن برقی هم می زنیم تا نرم و صاف و یکنواخت گردد. پکینگ پادر و وانیل و شکر را داخل کره ریخته، همزدن را ادامه می دهیم و یکی از تخم مرغها را می شکنیم و خوب مخلوط می نمائیم تا کاملا جذب کره گردد؛ بعد تخم مرغ دوم را و به همین ترتیب تمام تخم مرغ ها را یکی یکی در کره شکسته و کاملا مخلوط می نمائیم. ماست را به هم می زنیم تا صاف شود و با مایه تخم مرغ مخلوط می نمائیم و آرد را می ریزیم. همزدن را ادمه می دهیم تا تمام مواد مخلوط و صاف شود. در صورت مصرف گردو، آن را هم اضافه کرده مایه را در قالب می ریزیم. قالب را کمی تکان می دهیم تا سطح مایه صاف شود. قالب را روی پنجره وسط فر قرار داده در فر را می بندیم، به مدت 45 دقیقه کیک باید در فر بماند. در این مدت در فر را باز نمی کنیم. کیک باید بالا آمده روی آن کاملا ذرین شود. قالب را بیرون می آوریم می گذاریم سرد شود و با لبه کارد اطراف کیک را از قالب جدا کرده، در ظرف مناسبی بر می گردانیم و کمی پودر قند و در صورت امکان پسته چرخ کرده روی آن می پاشیم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک لیمو
ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک لیمو :

 

مواد لازم برای کیک :

شکر

1/2  پیمانه

کره

1 پیمانه

لیمو ترش بزرگ

2 عدد

تخم مرغ

3 عدد

بادام آسیاب شده

8 قاشق سوپخوری

لیمو ترش بزرگ

2 عدد (برای تزئین کیک )

شکر

2 قاشق سوپخوری(برای تزئین کیک)

 

مواد لازم رویه کیک :

کره

2/3 پیمانه

آرد

1/2-2  پیمانه

تخم مرغ

1 عدد

شکر

1/2  پیمانه

 

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 400 درجه فارنهایت روشن نمایئد , طبق خمیر مورد استفاده در کیک ها دستور صحفة 6 خمر را آماده کنید و در فویل بپیچید و یک ساعت در یخچال بگذارید . پوست یک لیمو را رنده کنیدو آب هر دو لیمو را بگیرید . کره راآب کنید , تخم مرغ , شکر , رنده پوست لیمو و 4/1 آب لیمو را مخلوط کنید و هم بزنید . کم کم کرة آب شده را به آن اضافه کنید . بادام آسیاب شده و بقیه آب لیمو را نیز به کرم اضافه کنید .

کف یک قالب گرد به قطر 25 سانتی متر را چرب کنیدو خمیر را در آن پخش کنید . لبه های خمیر را به اندازة 3 سانتی متر بالا ببرید . مخلوط کرم لیمو را درون کیک بریزیدو کیک را در طبقة وسط فر به مدت 30 الی 40 دقیقه بپزید . اگ سطح کیک خیلی قهوه ای شد روی آن را با کاغذ فویل بپوشانید . لیمو ترش ها را بصورت حلقه های خیلی باریک ببرید . شکر را داغ کنید و لیموها را با آن مخلوط کنید و به مدت 5 الی 8 دقیقه حرارت بدهید . سپس آنها را روی کیک بچینید .

 


کلمات کلیدی:
کیک گیلاس بسته
ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک گیلاس بسته :

 

مواد لازم :

نمک

1/8  قاشق چایخوری

رد

3 پیمانه

گیلاس

500 گرم

تخم مرغ

3 عدد

کره

1 پیمانه سرخالی

شکر

1/4- 1  پیمانه

بیکینگ پودر

2 قاشق چایخوری سرپر

پودر کاکائو

1 قاشق سوپخوری سر پر

بادام آسیاب شده

4 قاشق چایخوری سر پر

جوز هندی

1/4  قاشق چایخوری

دارچین

1 قاشق چایخوری

آب پرتقال

1 قاشق چایخوری

شیر

6 قاشق سوپخوری

شکلات نیمه تلخ

50 گرم

پودر قند

مقداری برای تزئین

 

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نمائید . گیلاسها را بشوئید و هستة آن را خارج کنید . زرده و سفیده های تخم مرغ را از هم جدا کنید . کره را با همزن برقی بزنید . شکر و زردة تخم مرغ اضافه نمائید تا بصورت کرم در آید . آرد , بیکینگ پودر , پودر کاکائو , نمک , بادام آسیاب شده , جوز هندی , دارچین , اب پرتقال و شیر را به آن اضافه کنید . سپس سفیدة تخم مرغ را با همزن برقی بزنید تا زمانی که جای پره های همزن روی آن بماند و کاملاً فرم بگیرد . آنگاه آن را به مواد بالا اضافه نموده و مخلوط کنید . در آخر شکلات را رنده کنید و به آن اضافه کنید . سپس کف قالب گرد به قطر 20 سانتی متری را چرب نموده  3/2 خمیر را در قالب بریزید . نصف گیلاسها را روی آن پخش کنید . بقیه خمیر را روی گیلاسها پخش کنید و بقیه گیلاسها را روی آن ریخته قالب را در طبقه وسط فر به مدت 1 ساعت قرار دهید . پس از پخته شدن کیک و سرد شدن آن روی کیک پودر قند بپاشید .

 


کلمات کلیدی:
کیک گلابی
ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک گلابی :

 

مواد لازم :

مربای زرد آلو

2 قاشق سوپخوری

دارچین

قاشق چایخوری

شکر

2 قاشق سوپخوری

سفیدة تخم مرغ

3 عدد

بیکینگ پودر

1/2-1  قاشق چایخوری

بادام آسیاب شده

1/3-1  پیمانه

نان سوخاری خرد شده

1 پیمانه سرخالی

آرد

1/2 پیمانه و1 قاشق سوپخوری

وانیل شکری

1/2 قاشق چایخوری

زردة تخم مرغ

3 عدد

رندة پوست لیمو

1 قاشق چایخور

شکر

2/3 یمانه

کره

2/3  پیمانه

آب لیمو

3 قاشق سوپخوری

گلابی

400 گرم

 

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نمائید . گلابی ها را پوست بکنید و از وسط نصف کنید . هسته های گلابی را در بیاورید و بر روی آن ها آب لیمو بریزید تا رنگشان تغییر نکند . کره , شکر و رندة پوست لیمو را با همزن برقی بزنید تا بصورت کرم لطیف در آید , زردة تخم مرغ و وانیل شکری را به کرم اضافه کنید و آن را هم بزنید . آرد , نان سوخاری خرد شده , بادام آسیاب شده , بیکینگ پودر را مخلوط کنید و کم کم به کرم اضافه کنید . سفیدة تخم مرغ را با همزن برقی بزنید تا سفت شود و در آخر به خمیر اضافه کنید . کف قالب گرد 25 سانتی متری را با روغن مایع چرب کنید , سپس خمیر را در قالب پخش کنید . گلابی ها را از سمتی که بریده اید روی خمیر بچینید . شکر و دارچین را مخلوط کنید و روی کیک بپاشید . قالب را در طبقه وسط فر به مدت 55 الی 60 دقیقه قرار دهید تا کیک پخته شود .

مربای زرد آلو را گرم کنید و زمانیکه کیک آماده شده و هنوز داغ است , روی آن بمالید . کیک سرد شده را طبق سلیقة خود تزئین کنید .

 


کلمات کلیدی:
مواد لازم برای مرنگ
ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک گردویی :

 

مواد لازم :

شیر

1 پیمانه

بیکینگ پودر

1/2-2  قاشق چایخوری

آرد الک شده

1/4-2  پیمانه

وانیل شکری یا رنده پوست پرتقال

قاشق چایخوری

تخم مرغ

6 عدد

کره

1 پیمانه

شکر

2/3-1  پیمانه

گردوی خرد شده

1/2 پیمانه

 

مواد لازم برای مرنگ :

خلال بادام

1/3 پیمانه

وانیل شکری

1/4  قاشق چایخوری

سفیدة تخم مرغ

3 عدد

شکر

1/3  پیمانه

کرم تارتار

1/4  قاشق چایخوری

 

طرز تهیه :

قر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نمایید . شکر و کره را با همزن برقی بزنید تا سفید رنگ شوند . زرده و سفیدة تخم مرغ را جدا کرده . زرده های تخم مرغ را با فاصله به کره و شکر اضافه نمائید و مخلوط کنید . وانیل شکری یا اسانس مورد نظر را هم اضافه نمائید با همن بزنید تا کرم رنگ شود . آرد و بیکینگ پودر را الک کرده  به همراه شیر به تدریج به مایه فوق الذکر اضافه نمائید. سفیده را با همزن برقی بزنید تا حدی که سفت شده و جای پره های همزن روی آن بماند ووقتی ظرف را بر می گردانید از ظرف نریزد . سفیده را نیز به مایه فوقا الذکر اضافه نموده و به آرامی با لیسک مخلوط کنید , سپس گردو خرد شده را به مایه اضافه کنید و مخلوط نمائید . یک قالب چهار گوش مربع شکل را انتخاب نموده کف آن را با کاغذ روغنی بپوشانید , کاغذ روغنی را با روغن مایع چرب کنید مایه آماده را در قالب بریزید سپس در طبقه وسط فر به مدت 40 الی 45 دقیقه قرار دهید تا پخته شود . از فر بیرون آورده , کیک را بعد از خنک شدن با رویه مرنگ تزئین کنید .

طرز تهیه مرنگ برای  کیک گردویی :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نمائید . سفیدة تخم مرغ و کرم تار تار را با همزن برقی بزنید تا کف کند . سپس شکر را به تدریج اضافه کرده و خوب به هم می زنیم  تا سفیده کاملاً سفت شود . بطوریکه جای پره های همزن روی سفیده محو نشود و وقتی ظرف را بر می گردانیم سفیدة تخم مرغ از ظرف نریزد . در آخر وانیل شکری را اضافه نموده چند دور مخلوط می کنیم سپس با مرنگ آماده روی کیک گردویی را تزئین می کنیم و روی آن خلال بادام پاشیده کیک را در طبقه وسط فر قرار داده مدت 15 دقیقه بماند .

 


کلمات کلیدی:
کیک کره و شکر
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک کره و شکر :

 

مواد لازم :

بیکینگ پودر

2 قاشق چایخوری سر پر

آرد

3 پیمانه

شکر

2 پیمانه

نمک

1/8 قاشق چایخوری

تخم مرغ

4 عدد

خامه

1/4-1  پیمانه

 

مواد لازم رویه کیک :

دارچین

1 قاشق سوپخوری

اسانس لیمو

چند قطره

شیر

2 قاشق سوپخوری

شکر

1/2 پیمانه

کره

1/2 پیمانه و1/4 پیمانه

بادام پرک شده

100 گرم

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نمائید . آرد , بیکینگ پودر , شکر , نمک و تخم مرغ ها را با هم مخلوط کنید . خامه را به آن اضافه کنید . خمیر را بر روی یک سینی چرب شده مخصوص فر پهن کنید . در طبقه وسط فر به مدت 20 الی 25 دقیقه بپزید .

طرز تهیه کرم کیک :

کره , شکر , شیر, اسانس لیمو و دارچین را با هم مخلوط کنید , و روی حرارت قرار دهید تا شکر حل شود , سپس بادام پرک شده را اضافه نمائید . از روی حرارت برداشته و روی کیک بریزید . 10 دقیقه دیگر در فر قرار دهید تا بپزد .

اگر این کیک را گرم سرو کنید , خیلی لذیذتر خواهد بود .

 

 


کلمات کلیدی:
کیک کره ساده و آسان
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک کره ساده و آسان :

 

 

 

مواد لازم برای 8 تا 10 نفر:

 

آرد سفید=350 گرم
کره=250 گرم(یا روغن جامد 200 گرم)
شکر=250 گرم
تخم مرغ=6 عدد
پکینگ پادر=2 قاشق مرباخوری
وانیل=نصف قاشق چایخوری

 

طرز تهیه:

قالب مستطیل شکل متناسب با مایه را چرب کرده آرد می پاشیم قالب را می چرخانیم تا کف و دیواره آن با آرد آغشته شود. کره یا روغن را با شکر و پکینگ پادر و وانیل مخلوط می نماییم با همزن می زنیم تا شکر حل شده کره نرم و لطیف شود. تخم مرغ ها را دانه دانه در مایه می شکنیم(باید یک تخم مرغ مخلوط و جذب کره شود بعد تخم دوم را شکست و به همین ترتیب تمام تخم مرغ ها را می شکنیم) و هم زدن را ادامه می دهیم تا مایه به شکل کرم نرم و لطیف و صافی در بیاید بعد آرد را می ریزیم و کاملا مخلوط می نمائیم. فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد گرم می نمائیم. مایه را در قالب می ریزیم قالب را روب پنجره وسط فر به مدت 50 تا 60 دقیقه قرار می دهیم تا کیک بالا آمده روی آن کاملا زرین شود بعد قالب را بیرون آورده می گذاریم سرد شود و اطراف کیک را با کارد از قالب جدا می نمائیم و کیک را در ظرف مناسبی بر می گردانیم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک کره ای
ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

 

کیک کره ای :

 

 

مواد لازم:


آرد =2 پیمانه
تخم مرغ=3 عدد 
پودر قند=یک پیمانه
روغن جامد یا کره=4/3 پیمانه
شیر=نصف پیمانه
بیکینگ پودر=2 قاشق مرباخوری
وانیل=2/1 قاشق چایخوری
اسانس دلخواه مانند رنده پوست پرتقال=به میزان دلخواه
پودر کاکائو=2قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه:

ابتدا زرده و سفیده تخم مرغها را جدا کنید و با همزن خشک و تمیز سفیده ها را بزنید تا کاملاً کف کند، سپس در ظرف دیگری کره یا روغن جامد را با همزن می زنیم تا نرم و یکنواخت شود سپس پودرقند را اضافه کرده و مجدداً با همزن میزنیم. بعد زرده ها را یکی یکی اضافه کرده و با همزن می زنیم وانیل  و اسانس مورد نظرتان (مانند پوست پرتقال یا پودر زنجبیل یا دارچین یا پودر جوز هندی) را هم میافزائیم و مخلوط میکنیم. سپس نصف آرد را که حتماً الک کرده ایم به همراه بیکینگ پودر و نصف شیر به این مخلوط اضافه می کنیم و تمام مواد را مخلوط می کنیم. سپس باقیمانده آرد و شیر را اضافه کرده و مخلوط می کنیم. در پایان سفیده ها را هم می افزائیم و با چنگال به آرامی با بقیه مواد و در یک جهت مخلوط می کنیم. فالب مورد نظرمان را که بهتر است مستطیل شکل و دارای دیواره های بلند باشد چرب کرده و مقداری آرد داخلش می پاشیم ، در صورتیکه مایلید کیک کشمشی داشته باشید در آخر به همراه سفیده مقداری کشمش پلویی را که از قبل خیس کرده اید هم به مواد کیک بیفزائید.
نصف مواد را در قالب بطور یکنواخت میریزیم سپس کاکائو را با بقیه مواد مخلوط کرده و روی مایه سفید رنگ در قالب کیک می ریزیم. قالب را در فر که از قبل گرم کرده ایم قرار می دهیم. حرارت فر هم باید تقریباً 175 درجه سانتی گراد باشد.
پس از نیم ساعت یک چاقوی تمیز را در کیک فرو می کنیم اگر چیزی به آن نچسبید کیک حاضر است. می توانیم روی کیک را با پودر قند یا خامه تزئین کنیم.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک کارامل و گردو
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک کارامل و گردو :

 

مواد لازم :

بیکینگ پودر

2 قاشق سوپخوری

آب انگور

6 قاشق سوپخوری

آرد

60 گرم حدود  1/2 پیمانه

نمک

1/8  قاشق چایخوری

کره

1/3 پیمانه

بیسکویت

100 گرم

مغز گردو

200 گرم

شکر

2/3 پیمانه

تخم مرغ

8 عدد

 

مواد لازم کرم کیک :

شکلات تخته ای رنده شده

مقداری

نشاسته

1/3 پیمانه

شیر

3 پیمانه سرپر

مغز گردو

100 گرم

آب جوش

4 قاشق سوپخوری

شکر

1 پیمانه

کره

1/2-1  پیمانه

وانیل شکری

1/4  قاشق چایخوری

نمک

1/8 قاشق چایخوری

پودر قند

2/3 پیمانه

 

طرز تهیه :

فر را روی درجه حرارت 350 درجه فارنهایت روشن کنید . کره را ذوب کنید و بگذارید خنک شود . بیسکویتها را خرد کنید و گردوها را آسیاب کنید . زرده و نیمی از شکر را با همزن برقی بزنید تا به صورت کرم رنگ و سفید در آید . سفیدة تخم مرغ ها را با نمک بزنید تا سفت شود . کم کم به آن باقیمانده شکر را اضافه نمائید . سپس این مواد را به زردة تخم مرغ افزوده , کره ذوب شده را نیز مخلوط کنید. آرد و بیکینگ پودر و پودر کاکائو را با هم مخلوط کنیدو به تخم مرغ ها اضافه کرده سپس بیسکویتهای خرد شده و گردوها را نیز افزوده و هم بزنید . کف قالب گردی به قط 25 سانتی متر را با کاغذ روغنی چرب شده بپوشانید . خمیر را داخل آن ریخته و در طبقه وسط فر به مدت 35 الی 45 دقییقه بپزید . از فر بیرون آورده و بگذارید بماند تا کاملاً سر شود . سپس آن را به 3 لایه تقسیم کنید و هر لایه را به 2 قاشق سوپخوری آب انگور آغشته کنید.

طرز تهیه کرم کیک :

ابتدا کارامل را درست کنید . شکر را در یک ظرف در دمای ملایم ذوب کنید گاهی ظرف را تکان دهید تا شکر ها به رنگ قهوه ای روشن در آید . از روی شعله برداشته فوراً آب جوش را اضافه نمائید . 12 عدد از نیمه گردو را از داخل این کارامل با چنگال عبور دهید و به کارامل آغشته کنید در یک سینی چرب شده بگذارید تا سرد شود . باقی گردوها را خرد کنید و در ظرفی بدون روغن تف دهید سپس بگذارید خنک شود. 6 قاشق از شیر برداشته و نشاسته را در آن حل نمائید . سپس باقی شیر را با مقداری نمک و وانیل شکری به نشاسته اضافه کنید و کمی روی حرارت ملایم آن را به هم بزنید . سپس کارامل را به آن افزوده و مخلوط نمائید از روی حرارت بردارید . کره را همراه با پودر قند با همزن برقی بزنید تا به صورت کرم سفید رنگ در آید و سپس قاشق قاشق از مخلوط کارامل به آن اضافه نمائید و با قاشق مخلوط نمائید . به هر لایه از کیک از کرم آماده شده بزنید . سه لایه را روی هم بچینید , مقداری ازکرم را به کناره های کیک بمالید و در صورت دلخواه کناره های کیک را با گردوهای تف داده شده تزئین کنید . با باقیمانده کرم روی کیک را شکوفه بزنید و روی شکوفه ها را از گردوهای آغشته به کارامل بچینید .

 

 


کلمات کلیدی:
کیک فنجانی شکلاتی
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک فنجانی شکلاتی :

 

 

 

مواد لازم:

آرد الک شده=2 پیمانه
پودر کاکائو=3/1 پیمانه
جوش شیرین=1 قاشق چایخوری سرپر
سس مایونز=1 پیمانه
شکر=1 پیمانه
وانیل=2/1 قاشق چایخوری
آب سرد=1 پیمانه
مواد لازم برای روکش شکلاتی:
شکلات کم شیرینی خرد شده=57 گرم
شکلات تلخ خرد شده=57 گرم
کره=6 قاشق غذاخوری
پودر قند=1 و نیم پیمانه
پودر کاکائو=3 قاشق غذاخوری
نمک=کمی
شیر=4/1 پیمانه
وانیل=4/1 قاشق چاخوری

 

طرز تهیه کیک:

1. فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد گرم کنید. قالب مافین را با کاغذ شیرین آماده کنید.
2. در ظرفی آرد،پودر کاکائو و جوش شیرین را مخلوط کنید.
3. در ظرف بزرگتری با همزن برقی و سرعت متوسط سس مایونز،شکر و وانیل را بزنید تا مخلوط شود.
4. مواد خشک را در سه نوبت به دفعات یکی در میان با آب اضافه کنید و بزنید تا کاملا مواد مخلوط شوند.
5. مواد را در 12 قالب مافین بریزید و 30 تا 35 دقیقه یا تا وقتی که خلال دندان از میان کیک تمیز بیرون بیاید،در فر بپزید.(ابتدا کیک ها را با حرارت پایین بپزید و پس از اطمینان از پف کردن آنها را حرارت بالا بپزید) سپس اجازه دهید تا 5 دقیقه کیک ها در قالب خنک شوند و بعد روی صفحه سیمی آنها را کاملا سرد کنید. سپس رویه شکلاتی را روی آنها بمالید.
طرز تهیه روکش شکلاتی کیک:
1. شکلات ها و کره را روی حرارت غیرمستقیم آب کنید و م بزنید تا کاملا مخلوط شوند. سپس بگذارید کمی خنک شوند.
2. پودر قند،کاکائو و نمک را به مایه شکلات اضافه کنید و با مزن برقی بزنید تا مخلوط شوند.
3. شیر و وانیل را اضافه کنید و با درجه بالای همزن بزنید تا کرم نرمی بدست آید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir

 


کلمات کلیدی:
کیک فنجانی با پنیر
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک فنجانی با پنیر :

 

 

مواد لازم :


 شکر=1 لیوان
 تخم مرغ=2 عدد
پینر خامه ای پگاه=2 قوطی یا 4 عدد پنیر ی
 کره= نصف لیوان
 آرد= 1و 3/2
 شیر= 2/1 لیوان
 بیکینگ پودر= 1 قاشق غذا خوری
 وانیل= کمی
 

 

طرز تهیه :

شکر+ تخم مرغ + پنیر+ کره + شیر را در میکسر با هم مخلوط میکنیم تا خوب میکس شود بعد آن را در ظرفی ریخته و آرد و بیکیگ پودر را هم به آن اضافه می کنیم و خوب مخلوط میکنیم . بعد آن را در قالبهای فنجانی می ریزیم و در فر می گذاریم  تا کیک ها با حرارت 150 درجه سانتیگراد و به مدت 20 الی 25 دقیقه خوب بپزند. میتوانید روی کیک ها را پس از خنک شدن به صورت دلخواه تزئین کنید.
نکته: کیک ها را ابتدا با حرارت پایین بپزید و پس از اطمینان از پف کردن آنها را با حرارت بالا بپزید. درحین پخت کیک به هیچ وجه در فر را باز نکنید.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک صبحانه موزی
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک صبحانه موزی :

 

 

 

مواد لازم برای 6 نفر :

آرد گندم سفید= 200 گرم
شکر =150 گرم
تخم مرغ= 2 عدد
کره پاستوریزه= 100 گرم
موز رسیده =1 عدد بزرگ
بیکینگ پودر =2 قاشق چای خوری
نمک= یک هشتم قاشق چای خوری
جوز هندی= یک هشتم قاشق چای خوری
دارچین و زنجبیل= از هر کدام یک چهارم قاشق چای خوری
خامه پاستوریزه= 175 گرم
وانیل= یک هشتم قاشق چای خوری
مواد لازم برای روی کیک :
پودر شکر 115 گرم
آب لیموی تازه 5-4 قاشق غذاخوری

 

روش تهیه :

کره و شکر را با همزن برقی به مدت 5-4 دقیقه بزنید. سپس تخم مرغ را یکی یکی به همراه وانیل اضافه کرده و به زدن ادامه دهید تا مخلوط لطیف شود. سپس خامه و موز له شده را به مخلوط اضافه کنید. آرد را همراه با بیکینگ پودر، نمک ، جوز هندی ، دارچین و زنجبیل الک کرده و کم کم به مایه بالا اضافه کنید . همه مواد را با هم مخلوط کرده در قالب کیک که از قبل چرب شده و روی آن آرد پاشیده اید بریزید. سپس قالب را در طبقه وسط فر که از قبل با حرارت 175 درجه سانتی گراد گرم شده، به مدت 45-40 دقیقه قرار دهید تا کیک بپزد و روی آن طلایی شود. سپس از فر خارج نموده اجازه دهید کیک کمی خنک شود و از قالب جدا کنید.

 

روش تهیه رویه کیک :

ابتدا پودر شکر را در یک ظرف بریزید. سپس آب لیمو را کم کم اضافه کنید و هم بزنید تا مایه یکدست شود ( اگر لازم بود مقدار بیشتری آب لیمو اضافه کنید). سپس لعاب را روی کیک سرد شده ریخته و اجازه دهید کمی خودش را بگیرد و روی آن یک لایه نازک تشکیل شود. سپس کیک را برش دهید و سرو نمایید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک شیفون
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک شیفون :

 

مواد خمیر کیک :

کرم تارتار

1/2  قاشق چایخوری

سفیدة تخم مرغ

8 عدد

آب

3/4 پیمانه

زردة تخم مرغ

5 عدد

روغن مایع

1/2  پیمانه

وانیل شکری

1/4 قاشق چایخوری

رنده پوست پرتقال با لیمو

2 قاشق سوپخوری

بیکینگ پودر

3 قاشق چایخوری

آرد الک شده

1/4-2  پیمانه

شکر

1/3-1  پیمانه

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نموده , آرد را الک نموده به همراه شکر , بیکینگ پودر ورنده پوست پرتقال و وانیل شکری در یک ظرف بزرگ ریخته , وسط آن را گود کرده , روغن مایع و زردة تخم مرغ و آب را در وسط ظرف ریخته و کاملاص مواد را مخلوط کنید . سفیده های تخم مرغ را با کرم تار تار با همزن برقی زده تا زمانیکه جای پره های همزن روی آن محو نشود و هنگامیکه ظرف را بر می گردانید نریزد , سپس سفیده را داخل مایه اصلی کرده و با قاشق چوبی یا لیسک با حرکت دورانی آن را زیر و رو کنید و مخلوط نمائید تا یک دست شود . ته قالب پنج پر یا گرد به قطر 25 سانتی متر را کاغذ روغنی انداخته و روی کاغذ را چرب کنید و مایه کیک را در قالب ریخته در پنجره وسط فر قرار دهید و بگذارید به مدت یک ساعت وده دقیقه بماند . سپس کیک را از فر بیرون آورده و بعد از سرد شدن آن را تزئین کنید .

 

 


کلمات کلیدی:
کیک شیری
ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک شیری :

 

 

 

مواد لازم:

آرد=2 لیوان
شکر=1 لیوان و نصف
روغن=1 لیوان
تخم مرغ=3 عدد
گلاب=1 لیوان
شیر خشک=3 قاشق غذاخوری
پکینگ پودر=1 قاشق غذاخوری
وانیل=1 قاشق مرباخوری

 

طرز تهیه:

1. تخم مرغ را با شکر و روغن خوب هم می زنیم.
2. شیر خشک را با گلاب و وانیل مخلوط می کنیم و داخل مواد می ریزیم و خوب هم می زنیم تا با هم مخلوط شود.
3. آرد و پکینگ پودر را به مخلوط اضافه می کنیم.
4. ظرف کیک را ابتدا چرب می کنیم و روی آن را کمی آرد می پاشیم.
6. مواد را داخل ظرف می ریزیم و در فر به مدت 1 ساعت با درجه حرارت 160 درجه سانتی گراد می گذاریم  تا کیک بپزد .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک شوکولاتی با کشمش
ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک شوکولاتی با کشمش :

 

 

 

مواد لازم:

آرد سفید گندم=250گرم(10 قاشق سوپخوری بزرگ پر)
کره=200گرم(یا روغن جامد 150گرم)
تخم مرغ=4 تا 5 عدد(به نسبت درشتی یا ریز بودن تخم مرغ
شکر=200گرم
پکینگ پودر=2 قاشق مرباخوری
کاکائو=3 قاشق سوپخوری(50گرم)
شیر=2/1 لیوان
کشمش سیاه ریز=2 تا 3 قاشق سوپخوری

 

طرز تهیه:

قالب مناسب با مایع را خوب چرب کرده،کمی آرد در سطح آن می پاشیم. فر را با حرارت 350درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد گرم می کنیم. کاکائو را در ظرف کوچکی ریخته،شیر را کم کم روی کاکائو می ریزیم و هم می زنیم. ظرف را روی حرارت ملایم می گذاریم و هم می زنیم تا مایع،یکی دو جوش بزندو کمی غلیظ شود. ظرف شیر و کاکائو را از روی آتش برداشته ،می گذاریم سرد شود. کره را کمی گرم می کنیم. کافی است فقط نرم شود. شکر را با پکینگ پودر داخل کره ریخته،خوب هم می زنیم. تخم مرغ ها را یکی یکی داخل کره می ریزیم. باید یک تخم مرغ کاملا مخلوط شود،بعد تخم دیگر اضافه گردد. با همزن،کره و تخم مرغ را می زنیم تا کاملا پف کرده،کشدار شود. شیر و کاکائو را کم کم در این مایع ریخته، خوب مخلوط می نماییم و آرد را به سایر مواد اضافه می کنیم و تا حدی که فقط مخلوط شود، هم می زنیم. مایه را بتدریج در قالب می ریزیم و کشمش را کم کم داخل مایه می ریزیم. قالب را روی پنجره وسط فر قرار می دهیم که مدت سه ربع ساعت بماند و کیک کاملا پف کند. برای امتحان وقتی با دست روی کیک را فشار می دهیم، باید جای انگشت روی آن نماند. بعد کیک را بیرون می آوریم تا سرد شود. با کارد اطراف کیک را از قالب جدا می کنیم و ظرفی را روی دهانه قالب می گذاریم و کیک را در قالب برمیگردانیم. کمی پودر قند روی کیک می پاشیم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک شکلاتی خوشمزه
ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک شکلاتی خوشمزه :

 

 

 

مواد لازم:

آرد= 2 پیمانه
کاکائو= 3/2 پیمانه
بکینگ پودر= 1 قاشق چایخوری
نمک= 2/1 قاشق چایخوری
جوش شیرین= 1 قاشق چایخوری
کره= 4/3 پیمانه
شکر= 1 و 4/3 پیمانه
وانیل =کمی
تخم مرغ= دو عدد
آب= 1 پیمانه

 

طرز تهیه:

فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت گرم کنیددر ظرفی آرد و کاکائوو بکینگ پودر و جوش شیرین و نمک را مخلوط کنید .در ظرف بزرگ دیگری کره و شکر و وانیل را مخلوط کنید و با همزن بزنید تا رنگ آن روشن شود . تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه کنید . بعد از اضافه کردن تخم مرغ اول خوب مخلوط کنید و بعد تخم مرغ بعدی را اضافه کنید. مخلوط آرد و کاکائو را به طور متناوب با آب به مخلوط تخم مرغ اضافه کنید مواد را در قالب که در آن کاغذ روغنی انداخته اید و چرب شده بریزید و در فر به مدت 25 تا 35 دقیقه بپزید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک شکلاتی
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک شکلاتی :

 

مواد لازم برای کیک :

آب سرد

1 پیمانه

آرد

1/2-2 پیمانه

نمک

1/8 قاشق چایخوری

بیکینگ پودر

1 قاشق سوپخوری

پودر کاکائو

3 قاشق سوپخوری

وانیل شکری

1/4  قاشق چایخوری

تخم مرغ

4 عدد

کره یا روغن نباتی

3/4 پیمانه

شکر

2 پیمانه

 

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نمائید . کره و شکر را با همزن برقی بزنید تا سفید رنگ شود . زرده و سفیدة تخم مرغ را از هم جدا نموده وزرده های تخم مرغ و وانیل شکری را به تدریج داخل نموده و مرتب با همزن برقی بزنید تاکاملاً یکدست شود . پودر کاکائو , بیکینگ پودر , نمک و آرد را با هم مخلوط نموده به مایه بالا اضافه نموده و اب سرد را به تدریج به مواد بالا اضافه نمائید . سفیده های تخم مرغ را با همزن برقی بزنید تا شکل همزن روی آن محو نشود و کاملاً فرم بگیرد . سپس سفیده های تخم مرغ را به مواد فوق الذکر اضافه موده وبا قاشق چوبی یا لیسک به حالت دورانی و آرام مخلوط کنید.

مواد را در قالب گرد 25 سانتی متری که قبلاً با کاغذ روغنی ته آن را پوشانده روی کاغذ را با روغن مایع چرب کرده اید بریزید . سپس کیک را از قالب خارج نموده روی پنجره فلزی قرار داده تا سرد شود . سپس کیک را از وسط برش داده وسط کیک و روی کیک را با سس شکلات بپوشانید و مطابق تصویر تزئین کنید .

 


کلمات کلیدی:
کیک سمرا
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک سمرا :

 

 

 

مواد لازم:


آرد کیک=1 لیوان و نصف
شکر=1 لیوان
روغن مایع=1 لیوان
شیر مایع=1 لیوان
پودر کاکائو=3 قاشق غذاخوری
مواد لازم برای کرم:
شیر=1 لیوان
کره=20 گرم
شکلات مایع=100 گرم

 

طرز تهیه کیک:

تمام مواد را با هم مخلوط کرده و با همزن برقی خوب هم می زنیم.(دقت شود آرد را در آخر اضافه نمائید)سپس مواد را در ظرف کیک که قبلا چرب کرده و آرد پاشیده ایم می ریزیم و در فر با درجه حرارت 170 درجه سانتیگراد به مدت 45 دقیقه تا 1 ساعت می گذاریم تا کیک درست شود.
طرز تهیه کرم برای کیک:
شیر را در ماهیتابه کوچکی ریخته و روی اجاق گاز با حرارت ملایم می گذاریم تا جوش بیاید.سپس شکلات و کره را به آن اضافه کرده و هم می زنیم تا مواد خوب با هم مخلوط شوند و شکلان در شیر و کره حل شود.مواد را آنقدر روی حرارت می گذاریم تا کمی غلیظ  شود.سپس کرم را در حالی که گرم است روی کیک می ریزیم و با قاشق روی آن را صاف کرده بطوریکه تمام سطح کیک را بپوشاند
.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک ساده هلندی
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک ساده هلندی :

 

مواد لازم :

آرد

2 پیمانه

رنده پوست لیمو

1 قاشق سوپخوری

نمک

1/8  قاشق چایخوری

تخم مرغ

6 عدد

نشاسته

2 پیمانه

شکر

1/2-2  پیمانه

کره

1/3-2 پیمانه

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن نمائید . کره را در یک قابلمه به آرامی آب کنید . تخم مرغ ها , شکر , نمک و رنده پوست لیمو را با هم مخلوط کنید و به مدت 3 الی 4 دقیقه با همزن برقی هم بزنید , با بصورت کرم در بیاید . آرد و نشاسته را الک نموده کم کم به کرم اضافه کنید . سپس کره داغ را به آن اضافه کنید . خمیر را درون یک قالب مستطیل به ابعاد 28*8*8 که قبلاً کف آن چرب شده بریزید , و در طبقه وسط فر به مدت 60 الی 70 دقیقه بپزید . پس از آنکه کیک 15 دقیقه در فر بود وسط آن را با یک چاقوی خیس از طول یک برش بزنید تا کیک پف کند.

 


کلمات کلیدی:
کیک ساده
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک ساده :

 

 

 

مواد لازم برای 4 نفر:

تخم مرغ=3 عدد
شیر=1 لیوان
پکینگ پودر=1 قاشق چایخوری
شکر=1 لیوان
روغن=2/1 لیوان
آرد کیک=1 لیوان

 

طرز تهیه:

ابتدا تمام مواد را با یکدیگر مخلوط کرده (بجز آرد که باید در آخر اضافه گردد تا خام نشود) و خوب مخلوط را با همزن می زنیم تا نرم شود.(دقت شود بعد از اضافه کردن آرد نباید زیاد هم زد). بعد قالب کیک مورد نظر را چرب می کنیم و کمی آرد می پاشیم. مواد را در قالب می ریزیم و در فر که قبلا گرم کرده ایم به مدت 50 دقیقه با در حرارت 170 درجه سانتیگراد می گذاریم تا چخته شود. پس از سرد شدن می توانید کیک را با پودر نارگیل تزئین کنید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک زردآلو با مارسیپان
ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک زردآلو با مارسیپان :

 

مواد لازم :

بادام پرک شده

2 قاشق سوپخوری

آب پرتقال

1 قاشق سوپخوری

مربای زرد آلو

2 قاشق سوپخوری

زرد آلو

250 گرم

آب پرتقال

2 قاشق سوپخوری

نشاسته

1/4  پیمانه

نمک

1/8  قاشق چایخوری

بیکینگ پودر

1 قاشق چایخوری

آرد

1/3-1 پیمانه

اسانس لیمو

1 قطره

وانیل شکری

1/2 قاشق چایخوری

شکر

2/3 پیمانه

کره

2/3 پیمانه

تخم مرغ

2 عدد

مارسیپان

75 گرم

 

 

طرز تهیه :

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت روشن کنید , زرده و سفیده را از هم جدا کنید, کره را با همزن برقی بزنید . شکر, زرده تخم مرغ , وانیل شکری و اسانس را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید . آرد , بیکینگ پودر ,نمک , نشاسته , آب پرتقال و مارسیپان را به آن اضافه کنید . در آخر سفیدة تخم مرغ را با همزن برقی زده تا سفت شودو آن را با خمیر مخلوط کنید . کف یک قالب گرد به قطر 25 سانتی متری را چرب کنید و خمیر را روی آن پهن کنید . زرد آلوها رابشوئید . نصف کنید و هسته آن را خارج کنید . آن ها را روی خمیر بچینید . سپس کیک را به مدت 50 الی 60 دقیقه در طبقه وسط فر بپزید .

مربای زرد آلو را گرم کنید و آب پرتقال را به آن اضافه کنید . مربا را روی کیک  داغ پخش کنید و کیک را با بادام پرک شده تزئین کنید.

مارسیپان مخلوط بادام آسیاب شده , شکر و کمی گلاب می باشد .

 

 


کلمات کلیدی:
کیک دورنگ
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک دورنگ :

 

مواد لازم برای 8 نفر:

آرد=400 گرم(دو و سه چهارم پیمانه)
بیکینگ پودر=1 و 2/1  قاشق چایخوری
جوش شیرین=2/1 قاشق چایخوری
نمک=8/1 قاشق چایخوری
کره=200 گرم(1 پیمانه)
شکر ریز=300 گرم(1 و 2/1 پیمانه)
وانیل=4/1 قاشق چایخوری
تخم مرغ=3 عدد

 

طرز تهیه:

1. ابتدا کف و دیواره ی قالب میانتهی به قطر 25 سانتیمتر را چرب کنید و آرد بپاشید. فر را پس از روشن کردن،روی 350 درجه فارنهایت یا 180 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.
2. آرد،بیکینگ پودر،جوش شیرین و نمک را با هم مخلوط و الک کنید و کنار بگذارید.
3. ماست را در شیر حل کنید و خوب هم بزنید و کنار بگذارید.
4. در کاسه بزرگی،کره ی نرم را با شکر و وانیل به مدت 2 دقیقه بزنید. اکنون تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه کنید و هر بار 1 دقیقه بزنید تا کاملا مخلوط شود.
5. حالا مخلوط آرد و مخلوط شیر و ماست (باترمیلک) را متناوبا اضافه و کاملا قاتی کنید.
6. یک سوم از مایه کیک را با سس شکلات مخلوط کنید و پس از ریختن باقیمانده آن در قالب،مایه شکلاتی را روی آن بریزید و بعد در فری که از قبل با دمای 180 درجه سانتیگراد گرم کرده اید،به مدت 1 ساعت بپزید.
7. بعد از پخته شدن کیک،آن را خنک کنید و در صورت دلخواه با پودر قند یا شکلات ذوب شده روی آن را تزئین کنید.

 

روش تهیه سس شکلات:

پودر کاکائو و یک قاشق شکر و آب جوش را با هم مخلوط کنید و کنار بگذارید.
مواد لازم برای باترمیلک:
شیر=1 پیمانه(250 میلی لیتر)
ماست شیرین=3 قاشق سوپخوری
مواد لازم برای سس شکلات:
پودر کاکائو=1 و 2/1 قاشق سوپخوری
شکر=1 قاشق سوپخوری
آب جوش=2 قاشق سوپخوری

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir

 


کلمات کلیدی:
کیک جعفری
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک جعفری :

 

 

 

 مواد لازم:

جعفری خرد شده=2/1 لیوان
هویج رنده شده=2/1 لیوان
روغن=2/1 لیوان
شیر خشک=2/1 لیوان
تخم مرغ=3 عدد
شکر=4/3 لیوان
وانیل=کمی
پکینگ پودر=1 قاشق غذاخوری
آرد=4/3 لیوان

 

طرز تهیه:

1. تمام مواد را به جز آرد و پکینگ پودر با هم مخلوط می کنیم.
2. مواد را خوب با همزن هم می زنیم.
3. پکینگ پودر را با آرد مخلوط می کنیم و آرد را کم کم به مواد دیگر اضافه می کنیم.
4. ظرف مخصوص کیک را چرب کرده،کمی آرد می پاشیم و مواد را در قالب می ریزیم.
5. قالب کیک را در فر می گذاریم تا به مدت 45 دقیقه با حرارت 170 درجه سانتیگراد بپزد.
این کیک بیشتر به صورت سرد مصرف می شود.

نکته1: برای اینکه پف کیک نخوابد،در هنگام پخت به هیچ وجه نباید در فر را باز کرد.

نکته2: سعی کنید کیک را ابتدا به مدت 20 دقیقه با حرارت پایین و سپس با حرارت بالا بپزید تا کیک پف کند و بالا بیاید.

نکته3: برای اینکه از پخت کیک اطمینان حاصل کنید در آخر چنگالی را در کیک فرو کنید،در صورتیکه کیک به چنگال نچسبید،کیک شما آماده است .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک تولد
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک تولد :

 

مواد لازم :

آرد

1/2-1  پیمانه

تخم مرغ

6 عدد

کرم تارتار

1 قاشق چایخوری

رنده پوست پرتقال

2 قاشق چایخوری

وانیل شکری

1/4  قاشق چایخوری

شکر

1 پیمانه

نمک

1/8 قاشق چایخوری

بیکینگ پودر

1قاشق چایخوری

 

 

طرز تهیه :

فر را روی 350 درجه فارنهایت روشن کنید , سفیدة و زردة تخم مرغ را جدا نموده , زرده ها را با نصف شکر , وانیل شکری و رنده پوست پرتقال مخلوط کرده با همزن برقی بزنید تا کرم رنگ شود . سفیدة تخم مرغ و کرم تار تار را جداگانه زده تا کف کند . سپس مابقی شکر را اضافه نموده و زدن را ادامه می دهیم تا زمانی که جای پره های همزن روی آن محو نشود و هنگامیکه ظرف سفیده را بر می گردانیدنریزد .

سفیده را به زرده ها اضافه نموده یکی دو بار با قاشق چوبی یا لیسک بصورت دورانی مخلوط کنید و آرد , نمک و بیکینگ پودر را الک نموده به مایه فوق الذکر اضافه کنید , به آرامی مواد را مخلوط نموده . یک قالب گرد به قطر 25 سانتی متر که کف آن را کاغذ روغنی انداخته اید و کف آن را با روغن مایع چرب کرده اید مایه آماده را در قالب بریزید, و در پنجره وسط فر قرار داده به مدت 45 الی 50 دقیقه بماند .

 

 


کلمات کلیدی:
کیک تر خانگی
ساعت ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک تر خانگی :

 

 

 

مواد لازم:

آرد= 7 قاشق
شکر =7 قاشق
تخم مرغ= 7عدد
نسکافه یا = 2قاشق
آب جوش= 2قاشق
وانیل= یک سوم قاشق مربا خوری
بکینگ پودر= یک دوم قاشق چای خوری
 پودر قند= 2قاشق غذا خوری
خامه= 600 گرم

 

طرز تهیه:

اول زرده وسفیده را جدا کرده سفیده را کا مل می زنیم نسکافه را با دو قاشق اب جوش حل می کنیم بعد همراه شکر داخل زرده می ریزیم وبعد به سفیده کم کم ارد الک شده را اضافه می کنیم بعد همه مواد را با هم مخلو ط کرده کمی به ارامی هم می زنیم ودر فر 175 درجه به مدت 45 دقیقه در سینی وسط فر می گذاریم وقتی کیک اماده شد و سرد شد از قالب بیرون می اوریم وپودر قند وخامه را با هم می زنیم بعد از عرض کیک انرا برش داده و خامه را روی ان ریخته وقسمت برش داده ان را روی هم قرار می دهیم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک پیتزا
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک پیتزا :

 

 

 

مواد لازم:

ماست=1 لیوان
تخم مرغ=2 عدد
آرد=1 لیوان
پکینگ پودر=1 قاشق غذاخوری
شکر=نصف لیوان
پنیر خامه ای=1 قوطی
زیتون بدون هسته و خرد شده=نصف لیوان
روغن=3/1 لیوان
پودر آویشن=4 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه:

ابتدا ماست و آرد و شکر و پکینگ پودر و تخم مرغ و روغن را با هم مخلوط می کنیم. سپس پنیر و زیتون را به آن اضافه می کنیم و مواد را با همزن خوب هم می زنیم. پودر آویشن را به آن اضافه کرده و سپس مواد را در قالب گرد و متوسطی که از قبل چرب کرده و آرد پاشیده ایم می ریزیم و در فر به مدت 40 دقیقه با حرارت 170 درجه سانتیگراد می گذاریم تا بپزد.می توانیم روی کیک را عسل بکشیم. در پخت کیک باید این نکته را رعایت کرد که ابتدا کیک را با حرارت پایین بپزیم و پس از اینکه کیک پف کرد آن را با حرارت بالا بپزیم و در هنگام پختن کیک به هیچ وجه در فر را باز نکنیم .

 

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک پولکی
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

 

 

مواد خمیر کیک :

شیر

1 پیمانه سرخالی

بیکینگ پودر

2 قاشق چایخوری سر پر

آرد

5 پیمانه

شکر

2 پیمانه

تخم مرغ

6 عدد

وانیل شکری

1/4 قاشق چایخوری

 

مواد لازم رویه کیک :

دارچین

1/2 قاشق چایخوری

بادام خرد شده

150 گرم

آرد

1/2-1  پیمانه

شکر

1 پیمانه

کره

1 پیمانه

 

 

طرز تهیه :

از مواد لازم خمیر کیک در بالا طبق دستور اصلی خمیر کیک صفحة 7 خمیر را آماده کنید . با این تفاوت که به جای نمک از وانیل شکری استفاده کنید . فر را روی حرارت 400 درجه فارنهایت روشن نموده خمیر را بر روی سینی مخصوص فر که چرب شده و دور تا دور آن را کاغذ آلومینیوم گرفته اید پخش کنید

طرز تهیه کرم کیک :

کره , شکر , شیر, اسانس لیمو و دارچین را با هم مخلوط کنید , و روی حرارت قرار دهید تا شکر حل شود , سپس بادام پرک شده را اضافه نمائید . از روی حرارت برداشته و روی کیک بریزید . 10 دقیقه دیگر در فر قرار دهید تا بپزد .

اگر این کیک را گرم سرو کنید , خیلی لذیذتر خواهد بود .

 

 

کیک پولکی :

 


کلمات کلیدی:
کیک پنیر
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک پنیر :

 

 

 

مواد لازم:

شیر مایع=1 پیمانه
روغن=1 پیمانه
آرد=1 پیمانه
پنیر مایع=1 پیمانه
شکر=1 پیمانه
پکینگ پودر=1 قاشق غذاخوری
وانیل=کمی

 

طرز تهیه:

تمام مواد را مخلوط می کنیم و به مدت 25-20 دقیقه با درجه حرارت متوسط در فر می گذاریم تا آماده شود .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک پرتقالی در مایکرویو
ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک پرتقالی در مایکرویو :

 

 

 

مواد لازم:

 

تخم مرغ =دو عدد

شیر =یک سوم فنجان

روغن مایع =دو قاشق غذا خوری

شربت پرتقال =نصف فنجان

آرد = یک و نیم فنجان

شکر= یک فنجان سر خالی

پکینگ پودر=1 قاشق غذاخوری

 

 

طرز تهیه:

 

تخم مرغ، شکر و شیر را مخلوط کنید. شربت پرتقال و روغن مایع را به آن بیافزایید و خوب هم بزنید. آدر را به تدریج اضافه کنید. مواد را در ظرف 2 لیتری در دار مخصوص مایکرویو بریزید و به مدت 5 دقیقه در مایکرویو قرار دهید. *برای اطمینان از پخت کیک فقط کافی است روی آن را نگاه کنید در صورتی که روی کیک پخته باشد وسط ان هم حتما پخته است. در مایکرویو پخت از مرکز مواد شروع می شود. در صورتی که کیک را بیشتر از زمان لازم در مایکرویو قرار دهید وسط آن می سوزد در حالیکه در ظاهر هیچ تغییری دیده نمی شود. *هنگام پختن کیک در مایکرویو در موادتان از طعم دهنده های قوی مثل پرتقال و وانیل استفاده کنید زیرا به علت کوتاهی زمان پخت ممکن است کیک، بوی مطبوعی نداشته باشد .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک پرتقالی ( اسپانیولی )
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک پرتقالی ( اسپانیولی ) :

 

 

 

مواد لازم برای 6 نفر:

آرد سفید گندم=175 گرم
شکر=175 گرم
کره=125 گرم
تخم مرغ=3 عدد
پرتقال متوسط=4 عدد
شکر برای شربت پرتقال=150 گرم
بیکینگ پودر=2 قاشق مرباخوری

 

طرز تهیه:

کره را قبلا از یخچال بیرون می آوریم تا کمی نرم شود؛بعد آن را در ظرف گود مناسبی می ریزیم.بیکینگ پودر را با شکر و کره مخلوط می کنیم و با همزن می زنیم تا کره نرم و لطیف شود.
تخم مرغ ها را یک یک در کره می شکنیم و کاملا به هم می زنیم(وقتی اولین تخم مرغ کاملا جذب کره شد،باید تخم مرغ بعدی را شکست).
پرتقالها را می شوییم و خشک می کنیم؛پوست یکی از پرتقالها را رنده می کنیم و داخل کره و تخم مرغ می ریزیم. آب یک دانه از آنها را هم می گیریم و داخل مایه می ریزیم؛آرد را به آن اضافه می کنیم و بهم می زنیم. قالب گرد متناسب با مایه را چرب می کنیم و آرد می پاشیم. مایه را آن می ریزیم.باید سر قالب 2 تا 3 سانتیمتر خالی بماند. فر را قبلا با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد گرم می کنیم و قالب را به مدت 45 دقیقه روی پنجره وسط فر قرار می دهیم تا کیک بالا بیاید و کاملا پخته شود. بعد قالب را بیرون می آوریم و می گذاریم سرد شود.آب سه عدد پرتقال را می گیریم و با بقیه شکر که 150 گرم است مخلوط می کنیم. کمی پوست پرتقال رنده شده در آن می ریزیم و مایه را می جوشانیم تا کمی غلیظ شود. شربت بدست آمده را داغ روی کیک می دهیم. می توانیم کیک را از ضخامت به دو نیم کنیم و روی هر نیمه را کمی شربت بدهیم؛در این صورت دو نیمه کیک را روی هم می گذاریم.ممکن است کمی پودر قند یا خلال بادام بو داده روی سطح کیک بپاشیم .

 

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک پرتقالی
ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک پرتقالی :

 

مواد لازم :

خامة زده شده برای تزئین

3 پیمانه

رنده پوست پرتقال

1 قاشق چایخوری

آب پرتقال

1 پیمانه

بیکینگ پودر

1 قاشق سوپخوری

آرد

3 پیمانه

کره

1 پیمانه

وانیل شکری

1/4 قاشق چایخوری

تخم مرغ

6 عدد

پودر قند

2/1 1 پیمانه

 

 

طرز تهیه :

فر را روی 350 درجه فارنهایت روشن نمائید . تا گرم شود سفیده و زردة تخم مرغ ها رااز هم جداکنید . زرده ها رابا نیم از پودر قند و وانیل شکری مخلوط نموده و با همزن برقی خوب بزنید تا کرم رنگ و کشدار شود. کره را روی حرارت آب کرده , با بقیه پودر قند زده , به مواد بالا اضافه کرده و باهم مخلوط نمائید . سپس آرد و بیکینگ پودر و آب پرتقال و رنده پوست پرتقال را اضافه نموده و در آخر سفیده های تخم مرغ را با همزن برقی بزنید تا شکل همزن روی آن محو نشود و کاملاً فرم بگیرد . بعد به مایه فوق الذکر افزوده و آرام هم بزنید تا مخلوط شود . کف قالب گرد به قطر 25 سانتی متر را چرب نموده و کمی آرد پاشیده مایه را در قالب ریخته و به مدت یک ساعت در طبقه وسط فر قرار دهید . در صورت تمایل روی کیک را می توانید با خامة زده شده تزئین نمائید .

 

 


کلمات کلیدی:
کیک بسکویت با نوتیلا
ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک بسکویت با نوتیلا :

 

 

 

مواد لازم برای کیک:

تخم مرغ=2 عدد
شکر=2/1 لیوان
آب=2/1 لیوان
روغن=2/1 لیوان
بیکینگ پودر=1 قاشق مرباخوری
بسکویت گندم نرم شده=2 لیوان
وانیل=کمی
مواد لازم برای روی کیک:
پنیر خامه ای پگاه=3 قوطی
خامه میهن=1 قوطی
شکلات مایع نوتیلا=1 شیشه

 

طرز تهیه:

1. تخم مرغ+شکر+آب+روغن را خوب با همزن بزنید. سپس بسکویت نرم شده،بیکینگ پودر و وانیل را به آن اضافه کنید.
2. مواد بدست آمده را در ظرف پیرکسی ریخته و به مدت 30 الی 45 دقیقه با حرارت 170 درجه سانتیگراد در فر بپزید. سپس از فر خارج کرده کنار بگذارید تا خنک شود.
3. خامه+پنیر خامه ای را با هم مخلوط کرده روی سطح کیک بکشید سپس روی آن را با یک قاشق صاف کنید. ظرف را به مدت 1 ساعت در یخچال بگذارید تا ببندد.
4. شکلات نوتیلا را در جای گرمی قرار داده تا به صورت مایع درآید سپس آن را روی سطح سفید رنگ شیرینی بکشید.
روی کیک را می توانید با مغز پسته یا فندق تزئین کنید.
ظرف شیرینی را به مدت 2 ساعت در یخچال بگذارید تا خنک شود سپس آن را به تکه های دلخواه برش دهید و میل کنید .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک با شکلات
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک با شکلات :

 

 

 

مواد لازم:


شیر مایع=1 لیوان
آرد=2 لیوان و نصف
پودر شکر=1 لیوان و نصف
روغن مایع=1 لیوان
تخم مرغ=5 تا 6 عدد(بستگی به ریز و درشت بودن آن دارد)
نمک=کمی
پودر کاکائو=نصف لیوان
پکینگ پودر=2 قاشق غذاخوری
مواد لازم برای کرم:
پودر شکر=1 لیوان
کره=1 لیوان
خامه=2 لیوان
پودر کاکائو=نصف لیوان

 

طرز تهیه کیک:

آرد را با پکینگ پودر و نمک مخلوط می کنیم. تخم مرغ ها را با همزن برقی خوب هم می زنیم. سپس شکر را به اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم. روغن و شیر و آرد مخلوط شده با پودر کاکائو را هم به آن اضافه می کنیم و خوب مواد را به هم می زنیم. سینی کیک را با کره چرب می کنیم و داخل آن را هم کمی آرد می پاشیم سپس مواد بدست آمده را در ظرف می ریزیم و در فر با درجه حرارت متوسط می پزیم.
طریقه تزئین کیک:
کره آب شده را در ظرفی می ریزیم و با شکر هم می زنیم. سپس خامه و پود رکاکائو را هم به آن اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم.کرم بدست آمده را با قاشق روی کیک می کشیم . سپس کیک را در فریزر می گذاریم تا کرم روی آن منجمد شود.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک با
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک با :

 

 

 

مواد لازم:

آرد=1و1/4 لیوان
کره=1 لیوان
پودر شکر=1 لیوان
تخم مرغ=3 عدد
مایه خمیر=1/2 قاشق مرباخوری
زنجبیل نرم شده=1/4 قاشق مرباخوری
=3 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه:

تخم مرغ ها را به شکر اضافه می کنیم و خوب به هم می زنیم.کره آب کرده و و آرد و مایه خمیر و پودر زنجبیل را به آن اضافه می کنیم.مواد را به آرامی بهم می زنیم تا خمیر نرم و یکدست شود.
مخلوط را در قالب کیک که قبلا چرب کرده ایم و کمی آرد داخل آن پاشیده ایم می ریزیم.ظرف کیک را در فر با درجه حرارت متوسط به مدت یک ساعت می گذاریم.بعد کیک را از فر خارج می کنیم و می گذاریم سرد شود.پس از سرد شدن آن را از ظرف خارج می کنیم و روی آن را با پودر قند تزئین می کنیم.

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیک اسفنجی
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک اسفنجی :

 

مواد لازم :

آرد الک شده

2 لیوان

تخم مرغ

3 عدد

آب

1 لیوان

روغن مایع

1 لیوان

شکر

1 لیوان

وانیل

یک سوم قاشق چایخوری

جوش شیرین

یک قاشق چایخوری

طرز تهیه :

تخم مرغ ها را شکسته درون ظرفی آن را خوب هم بزنید سپس روغن مایع را اضافه کرده و تا یک دقیقه خوب به هم بزنید آنگاه

 وانیل و جوش شیرین را افزوده و خوب هم بزنید بعد از آن آب و شکر را اضافه کرده هم بزنید تا حل شود در پایان آرد را کم کم اضافه

 کرده تا گلوله نشود خوب مخلوط کرده تا یکنواخت شود. سپس درون قالب که از قبل چرب کرده اید مواد را درون فر ریخته با دمای

 170 درجه سانتیگراد به مدت 45 تا 60 دقیقه قرار می دهیم

 


کلمات کلیدی:
کیک آمریکایی
ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیک آمریکایی :

 

 

 

مواد لازم برای کیک:

 

آرد سفید=250 گرم
شکر=175 گرم
کره=150 گرم(و یا روغن جامد 120 گرم)
پکینگ پادر=دو قاشق مرباخوری
تخم مرغ=2 عدد
شیر=یک پیمانه(یک لیوان معمولی)
وانیل=1/2 قاشق چایخوری
مواد لازم برای تزئین کیک:
شیر=6 قاشق سوپخوری
شکر=100 گرم
کره=50 گرم
عسل=50 گرم
گردوی خرد شده=100 گرم
زرده تخم مرغ=2 عدد

 

طرز تهیه:

آرد و پکینگ پادر و شکر و وانیل را مخلوط کرده، 2 عدد تخم مرغ را در ظرفی می شکنیم و با همزن برقی خوب مخلوط می کینم؛کره را کمی گرم کرده داخل تخم مرغها می ریزیم و هم می زنیم تا تخم مرغ و کره مخلوط گردد. شیر را اضافه می نماییم و مخلوط آرد و شکر را می ریزیم و هم می زنیم تا مواد مخلوط شده و مایه نرم و لطیفی بدست بیاید. قالب مناسبی را چرب کرده، آرد می پاشیم و مایه را در قالب می ریزیم؛ باید سر قالب 3 تا 4 سانتیمتر خالی بماند. عسل و 50 گرم کره و 100 گرم شکر و 6 قاشق سوپخوری شیر و نوک قاشق چایخوری نمک و گردوی خرد کرده را در ظرف کوچکی می ریزیم؛ ظرف را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا بجوشد؛ دو عدد زرده تخم مرغ را مخلوط کرده، داخل سایر مواد می ریزیم و هم می زنیم. وقتی مایه کمی غلیظ شد آن را از روی آتش برمی داریم و داخل قالب روی مایه کیک می دهیم. فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد گرم می کنیم؛ قالب را روی پنجره وسط فر قرار می دهیم؛ کیک باید 45 تا 60 دقیقه در فر بماند تا بالا آمده، رو و اطراف آن کاملا طلایی شود؛ بعد قالب را بیرون می آوریم و پس از سرد شدن با کارد اطراف کیک را از قالب جدا کرده، کیک را در ظرف قرار می دهیم.. این کیک را می توان ساده بدون مواد تزئینی تهیه نمود. در اینصورت وقتی مایه کیک آماده شد آنرا در قالب ریخته و طبخ می نمائیم .

 

منبع : http://ircook.loveblog.ir


کلمات کلیدی:
کیسه کنجدی
ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦  

کیسه کنجدی :

 

مواد لازم :

شکر

1/2  پیمانه

آبلیمو

1 قاشق چایخوری

آرد

3/4 و1 پیمانه

وانیل شکری

1/4  قاشق چایخوری

زرده تخم مرغ

3 عدد

پنیر خامه ای

1/2  پیمانه

کره

1/3  پیمانه

کنجد

1/2  پیمانه

دارچین آسیاب شده

1 قاشق چایخوری

عسل شفاف

1 قاشق چایخوری

کشمش خرد شده